صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابلاغ مصوبه «راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی» توسط رئیس جمهور، بیان داشت: با وجود ابلاغ دیر این مصوبه ولی کار ارزشمندی است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ابلاغ مصوبه «راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی» توسط رئیس جمهور به دستگاه ها و با حضور دکتر جعفر قادری نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

جعفر قادری با اشاره به شعار سال 97 مبنی بر حمایت از کالای ایرانی گفت: انتظار بود خیلی زودتر دستورالعمل استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های داخلی توسط دستگاه های ذیربط ابلاغ شود و در عمل هم ما شاهد استفاده از کالاهای داخلی باشیم.

وی با اشاره به ابلاغ مصوبه «راهبردها و اقدامات فرهنگی حمایت از کالای ایرانی» توسط رئیس جمهور، بیان داشت: با وجود ابلاغ دیر این مصوبه ولی کار ارزشمندی است. ما در شرایطی هستیم که از یک طرف تولید کننده تحت فشار تحریم های خارجی و محدودیت هایی در دسترسی به منابع خارجی است و در این شرایط بازار محدود داخلی هم به نوعی راحت در اختیار تولیدکننده خارجی قرار می گیرد و این شرایط نا برابری را به نفع تولید کننده داخلی رقم می خورد.

نماینده ادوار مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو متذکر شد: کمترین انتظاری که از مجموعه دولت و حاکمیت وجود دارد این است که لااقل تقاضایی که وجود دارد به سمت داخل سوق داده شود و این توصیه ها و تاکیدات و دستورات مقام معظم رهبری و سیاست های ابلاغی که در بحث استفاده از ظرفیت های داخلی وجود دارد، تبدیل به دستورالعمل، آیین نامه و ساز و کار اجرایی شود تا بر این اساس، دستگاه های ذیربط بتوانند به این دستورالعمل ها عمل کنند و مستندی برای پیگیری توسط دستگاه های نظارتی باشد.

وی با اشاره به شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این شورا به عنوان یک دستگاه هماهنگ کننده و متولی سیاست های فرهنگی کشور، وظیفه دارد در حوزه های مختلف مرتبط با فرهنگ و مسایل اجتماعی ورود کند از جمله استفاده از کالاهای داخلی که علاوه بر بعد اقتصادی، بعد فرهنگی و اجتماعی هم دارد و این انتظار به جا است تا سازوکارهایی را پیش بینی کند تا جهت گیری به سمت مصرف داخلی برود.

قادری در خصوص اقدامات لازم برای عملی شدن این مصوبه عنوان کرد: دولت باید آیین نامه هایی را تهیه نماید و وزارتخانه ها نیز باید دستورالعمل هایی را تهیه کنند و نهاد های عمومی غیر دولتی نیز در هیئت مدیره هایشان دستورالعمل هایی را ابلاغ کنند تا دیگر جای هیچ گونه بهانه گیری و ابهامی برای مسئولین اجرایی وجود نداشته باشد و تبعا در کنارش هم متولیان فرهنگی باید این بستر سازی و فضا سازی را در جامعه ایجاد کنند و مردم هم باید توجه کنند اگر از مسئولین انتظار اشتغال و بهبود درآمد را دارند باید کالاهای ایرانی را بر کالاهای خارجی ترجیح دهند.

مرتبط با این خبر

  • سازمان محیط زیست باید بر محصولات تراریخته نظارت کند

  • هیچ محصول تراریخته ای در حوزه کشاورزی کشت نمی‌شود

  • وضعیت برد- برد؛ ماحصل رقابت واقعی بین خودروسازها

  • تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به معنی تحریم ملت ایران است

  • محصولات تراریخته در ایران مصرف انسانی ندارد +صوت

  • وارد کردن سپاه به لیست تروریست‌ها، نتیجه عکس داد +صوت

  • اختلاف نرخ توافقی بین صادرکننده و واردکننده، چالش فروش ارز صادراتی +صوت

  • آشفتگی در ساختار صنعت نفت از مشکلات صنایع بالادستی است +صوت

  • رسیدگی دوباره به قانون مدیریت بحران در مجلس / در انسجام مدیریت بحران، چالش داریم +صوت

  • بانک مرکزی با تغییر پایه پولی، به دنبال کاهش سود سپرده هاست +صوت