صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس اقتصادی درباره قانون مالیات بر عایدی گفت: ماهیت این نوع مالیات بسیار خوب است، باعث توزیع منابع می شود و جامعه آن را می پذیرد زیرا به عدالت نزدیک است.

برنامه «بدون خط خوردگی» گفت و گو با موضوع مالیات بر عایدی سرمایه و با حضور دکتر سیاوش غیبی پور کارشناس مسائل اقتصادی به روی آنتن رفت.

سیاوش غیبی پور در آغاز با بیان اینکه شناسایی منابع جدید مالیات بر حسب شرایط کشور ایجاد می شود، گفت: موضوع مالیات بر عایدی مانند طرح جامع مالیاتی نیست بلکه منبع جدیدی است که به منابع مالیاتی موجود اضافه می شود. به صورت سنتی، نخستین منبع درآمدی که در حوزه مالیاتی داشتیم، مالیات بر درآمد بود. مالیات بر ثروت نیز از گذشته در ایران و کشورهای دیگر وجود داشته است. همچنین مالیات بر ارزش افزوده نیز حدود 10 سال است که در حال اجرا است تا مالیات برای کسانی که مصرف بیشتری دارند، لحاظ شود.

وی افزود: فعالیت هایی در کشور وجود دارد که شبیه درآمدهای اتفاقی است اما تفاوت های ماهوی نیز دارد هر چند که درآمدهای اتفاقی در قانون مالیات های مستقیم تعریف شده است. این درآمدها منبع چهارم مالیاتی برای وصول درآمد است که تحت عنوان مالیات بر عایدی ایجاد می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با رادیو گفت و گو در این باره توضیح و ادامه داد: در خرید و فروش کالاهای سرمایه ای، درآمدهایی برای افراد ایجاد می شود که نظم بازار و نظام اقتصادی را بر هم می زند مانند کسی که زمینی را می خرد و به عنوان سرمایه برای آینده نگاه می دارد و مشخص نیست برای این شخص چه میزان درآمد ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: وقتی ملکی خرید و فروش می شود، مالیات نقل و انتقال از آن کم می شود و همچنین تورم آن سال نیز محاسبه و کسر خواهد شد و در نهایت یک درآمد مشمول مالیاتی باقی می ماند. افرادی که درآمدهای تساعدی، نجومی و درآمدهای یک شبه دارند در این حلقه گیر می افتند. با وجود چنین قابلیت خوبی، اما در ایران قانون مالیات بر عایدی هنوز اجرا نشده است.

این کارشناس اقتصادی درباره قانون مالیات بر عادی تصریح کرد: ماهیت این نوع مالیات بسیار خوب است، باعث توزیع منابع می شود و جامعه آن را می پذیرد زیرا به عدالت نزدیک است اما به دلیل آنکه هنوز زیرساخت های آن وجود نداشته، تا کنون اجرا نشده بود. در حال حاضر در شرایطی هستیم که داده های افراد قابل شناسایی است و می توان آن را اجرا کرد.

مرتبط با این خبر

  • عملکرد وزارت ارتباطات در مقیاس با نیازها، مناسب نیست

  • تصویب FATF، کمک به دشمن است

  • دستور رئیس دستگاه قضا برای برخورد با بی اخلاقی‌ها در اینترنت، منافی آزادی‌ شخصی نیست

  • تضعیف حاکمیت دلار آمریکا در صحنه مبادلات بین المللی

  • ایران می تواند بازرسی های آژانس را کاهش دهد

  • تهاتر مطالبات صندوق های بازنشستگی از اموال دولتی

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت

  • مهمانپرست: تبلور اقتدار جمهوری اسلامی در نشست های شانگهای و سیکا

  • تعهد تحویل 2هزار و 200 خودرو به معنای موجودی قطعات است

  • دریافت آمار دارایی مسئولان و خانواده آن ها اقدامی شایسته از سوی قوه قضاست