بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی سازمان غذا و دارو بیان كرد: بازداشت سه نفر به دلیل تخلفات ارزی در حوزه دارو

شعیبی با بیان اینکه تخلفات در حوزه دارو مربوط به سه نفر است، عنوان کرد: این افراد در زمینه جابه جایی های ارزی یا در زمینه امتیازاتی که به بعضی از وارد کننده ها داده بودند، تخلف کرده اند و بقیه کارکنان در سلامت کامل کارشان را انجام می دهند.

1398/05/07
|
10:45
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت برای پیگیری تخلفات در حوزه دارو و در تماس تلفنی با دکتر شهرام شعیبی سخنگوی سازمان غذا و دارو و دکتر محمدحسین قربانی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

شهرام شعیبی در آغاز درباره تخلفات حوزه دارو گفت: موضوع دستگیری دو الی سه نفر از از کارمندان سازمان غذا و دارو پرونده هایی بوده که دستگاه های نظارت آن را بررسی کرده زیرا نهادهای بازرسی تخلفاتی را مشاهده کرده بودند و افرادی را که در این زمینه تخلف داشتند مورد بازجویی قرار دادند.

وی افزود: این تخلفات هم در خصوص مسائل ارزی و هم در زمینه تخلفات دارویی بوده است ولی هنوز پرونده به صورت کامل مشخص نیست و فعلا برخی را برای بازجویی بازداشت و برخی هم با وثیقه آزاد هستند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تخلفات در حوزه دارو مربوط به سه نفر است، عنوان کرد: این افراد در زمینه جابه جایی های ارزی یا در زمینه امتیازاتی که به بعضی از وارد کننده ها داده بودند، تخلف کرده اند و بقیه کارکنان در سلامت کامل کارشان را انجام می دهند. دستگاه های نظارتی در سازمان غذا و دارو ناظر هستند.

وی بیان کرد: تشکیل کمیته مشترک مجلس و دولت برای پیگیری تخلفات در حوزه دارو، به تازگی مطرح شده و قرار است بر فعالیت و کارکرد سازمان غذا و دارو نظارت کند. اما اینکه در اخبار آمده تعداد تخلفات زیاد است، اینگونه نیست. یکسری از وارد کنندگان ارزی را دریافت کرده بودند و کارنامه شان هم مشخص است و گفتند ارزها کجا خرج شده و دارو چگونه وارد شده است ولی هنوز یکسری از تعهداتشان را انجام نداده اند.

شعیبی درباره جزئیات تخلف اظهار داشت: در حوزه دارو حدودا 115 میلیون دلار از 1.6 میلیارد دلار تخلف شده که رقم خیلی بالایی نیست؛ ضمن اینکه این مقدار ارز هم تعهد نشده و نه اینکه این ارز گم شده یا مثلا صرف تخلف خاصی شده باشد. این ارز نزد کارخانه است و باید تعهداتش را انجام دهد.

محمد حسین قربانی در ادامه برنامه با بیان اینکه امروز بعد از حدود دو دوره مجلس که بنده در آن حضور دارم اولین جلسه مشترک بین کمیسون بهداشت و درمان مجلس در سازمان غذا و دارو با همه مدیران و رئیس سازمان غذا و دارو برگزار شد، گفت: جلسه بسیار خوب بود و در سه محور مباحث مطرح شد؛ نخست شفافیت در حوزه سازمان غذا و دارو هم در زمینه صدور مجوزها، هم در زمینه شفافیت ارز و هم در زمینه شفافیت اطلاعات اقتصادی و در اختیار قرار گرفتن آن بین مردم بود.

وی ادامه داد: دومین موضوعی که طرح شد ایجاد یک ساختار جدید و نو در مجموعه سازمان غذا و دارو که دسترسی های بخش خصوصی و بخش تولید و بخش واردات به مجموعه سازمان آسان باشد. مسئله سوم هم نگرانی های مجلس در خصوص فضای تصمیم گیری و سامانه ای که به سازمان غذا و دارو منتقل شده بود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئله دارو با سایر واردات در عرصه تجارت متفاوت است، گفت: با توجه به اینکه شرایط اقتصادی ما متفاوت است ضرورت کشور به داروهای مورد نیاز و سلامت جامعه بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: شعاری که شخص آقای نمکی در ابتدای ورودشان به وزارت بهداشت دادند سلامت و شفافیت در وزارت بهداشت بود. در این راستا کمیته ای هم تشکیل می شود که در چند زمینه مورد توجه است یکی حمایت از تولید داخل است. دوم اینکه اگر قرار است ارز دولتی به دارو داده شود از طریق بیمه ها پرداخت شود چون هرجا ارز دولتی داشته باشیم در هر حوزه تجارت و اقتصاد قطعا فساد و رانت به وجود می آید.

قربانی بیان کرد: بخش خصوصی یکی از ارکان وجودی همه ابعاد اقتصادی کشور است و حمایت از بخش خصوصی باید در چارچوب قانون باشد و ما نمی توانیم اقتصاد سلامت محور را بدون حضور بخش خصوصی داشته باشیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی