صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حسینعلی حاجی دلیگانی یارانه پرداختی کشور را 36 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بالغ بر 853 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور توزیع می شود که اگر مدیریت شود، مشکلات کشور حل خواهد شد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص اعلام حذف دهک های بالای درآمدی از دریافت یارانه نقدی با عباس آرگون عضو اتاق بازرگانی تهران و حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عباس آرگون در آغاز با اشاره به اینکه طرح حذف سه دهک بالای درآمدی، در سه سال گذشته توسط مجلس شورای اسلامی مطرح شد، گفت: با وجود تصویب این قانون در مجلس، دولت آن را اجرا نکرد اما مطابق تبصره 14 قانون سال 97، مجددا طرح حذف سه دهک مطرح شده است و در این طرح، دولت موظف شده است با استفاده از تمام بانک های اطلاعاتی که در اختیار دارد، نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی اقدام کند.

وی ادامه داد: آئین نامه اجرایی این تبصره به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و با همکاری وزارت خانه های اقتصاد و امور دارایی، نفت، نیرو و تعاون و کار و رفاه اجتماعی تهیه شد و در نهایت به تصویب هیئت وزیران رسید که این مهم در 16 تیر ماه انجام شد.

عضو اتاق بازرگانی از ضرورت توجه دولت برای حذف دهک های بالای درآمدی از دریافت یارانه با حداقل خطا گفت و اظهار داشت: در شرایط فعلی و با توجه به تورمی که در دو سال گذشته وجود داشته است، باید این اقدام به صورتی انجام شود که فشار حداقلی به طبقات مختلف جامعه وجود داشته باشد و به طبقات مستضعف و نیازمند جامعه فشاری وارد نشود.

وی تاکید کرد: دولت باید پس از حذف یارانه طبقات پر درآمد، منابع درآمدی را به سمت دهک های کمتر برخوردار هدایت کند تا فشار به این طبقات نیز کاهش یابد.

حسینعلی حاجی دلیگانی در ادامه در مورد حذف دهک های پر درآمد از دریافت یارانه توسط دولت گفت: باید منتظر ماند و دید دولت در این زمینه چگونه عمل می کند. حقیقت آن است، حذف دهک های بالای جامعه خیلی کار سختی نیست.

وی به مشکلاتی که در زمینه دریافت یارانه توسط قشرهای مختلف جامعه وجود دارد اشاره کرد و بیان داشت: در سه سال گذشته یارانه برخی از افراد قطع شده است در حالی که آنها مستحق دریافت یارانه بودند. همچنین یارانه فرزندانی که تازه متولد شده اند نیز برقرار نشده است و یا برخی از جوانانی که ازدواج کرده اند و یارانه را از پدر و مادرشان جدا کردند نیز قطع شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، یارانه پرداختی کشور را 36 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بنا بر اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور در سال 97، بالغ بر 853 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در کشور توزیع شده است. بنا بر همان گزارش، برخی از افراد تا 28 برابر دیگران از یارانه پنهان استفاده کرده اند که مصادیق این نوع یارانه، سوخت و برخی از دیگر خدمات است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: به نظر می رسد علاوه بر ضرورت حذف یارانه افراد پردرآمد جامعه، دولت باید یارانه پنهان را نیز باید مدیریت کند و اگر این یارانه به درستی توزیع شود، می توان بسیاری از مشکلات کشور را برطرف کرد و امکان کاهش فاصله فقیر و غنی در این صورت وجود خواهد داشت زیرا افراد غنی بیش از افراد نیازمند از این یارانه استفاده می کنند که این موضوع ناعادلانه است.

مرتبط با این خبر

  • بی کیفیت بودن آرد، مرتبط با کیفیت کار کارخانه های تولید کننده است +صوت

  • بررسی آسیبها و مزیتهای آمایش یارانه ای

  • چاره ای جز قطع یارانه دهک های بالا نداریم

  • طرح استانی شدن پرداخت یارانه ها بازی سیاسی است

  • رکود 60 درصدی بنگاه های تولیدی به دلیل عدم پرداخت یارانه

  • هدفمندی یارانه ها از اساس اشتباه بود

  • تمرکززدایی از تهران با استانی شدن پرداخت یارانه ها

  • واکاوی اصلاح نظام پرداخت یارانه در رادیو گفت و گو

  • قول حذف پردرآمدها برای بستن دهان مجلس است

  • آمادگی مجلس برای رفع موانع قانونی در حوزه بازی های رایانه ای