بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس مركز توسعه فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: راه گریز و پیشران اقتصاد مقاومتی، موضوع اقتصاد دانش بنیان است

قادری فر تاکید کرد: راه گریز و پیشران اقتصاد مقاومتی، موضوع اقتصاد دانش بنیان است و در حقیقت باید سیاست هایی را در بخش های مختلف به ویژه سیاست های توسعه صنعتی کشور اتخاذ کنیم که بر اساس استفاده از اقتصاد دانش بنیان باشد.

1398/07/25
|
11:51

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ناگزیری کشور در حرکت سریع به سمت شرکت های دانش بنیان با دکتر قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به صورت تلفنی گفتگو کرد.

قادری فر در آغاز درباره اثرات تحریم در پیشرفت اقتصادی و صنعتی گفت: تحریم از 40 سال پیش تاکنون وجود داشته است و تا زمانی که انقلاب به آرمان های خودش ادامه می دهد، این تحریم ها که ناشی از استکبار جهانی است نیز ادامه خواهد داشت. در چنین شرایطی، رویکردی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب تعریف و تبیین شده است و خوشبختانه مورد توجه همه گروه های سیاسی و علمی قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه باید با اتخاذ سیاست های متناسب، اقتصاد کشور را مقابل تکان های جهانی و تحریم ها، مقاوم کنیم، تاکید کرد: راه گریز و پیشران اقتصاد مقاومتی، موضوع اقتصاد دانش بنیان است و در حقیقت باید سیاست هایی را در بخش های مختلف به ویژه سیاست های توسعه صنعتی کشور اتخاذ کنیم که بر اساس استفاده از اقتصاد دانش بنیان باشد زیرا نتیجه این اقدام، مقاوم سازی اقتصاد کشور خواهد بود.

رئیس مرکز توسعه فناوری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری یکی از راه ها و ابزارهای سیاستی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان است و این موضوعی است که در چند سال اخیر به خوبی جواب داده است و الگوهای ارائه شده در این حوزه در بعد توسعه شرکت های دانش بنیان بسیار موفق بوده است به طوری که امروز بیش از چهار هزار و 500 شرکت دانش بنیان داریم. همچنین این الگو سبب شکل گیری زیست بوم نوآوری و فناوری کشور بر اساس پلتفرم حمایت از استارت آپ ها و کسب و کارهای نو شده است.

وی درباره ویژگی های اقتصاد دانش بنیان تصریح کرد: اقتصاد دانش بنیان، اقتصادی درون زا مبتنی بر بوم ملت ایران و مزیت های رقابتی و بالقوه در تمام کشور است که این مهم با استفاده از توان نخبگان، استعدادهای برتر و خیل عظیم دانشجویان و اساتید ایجاد می شود.

قادری فر افزود: این ظرفیت ها در سایه وجود نیروی انسانی توانمند ایجاد می شود و با این نیروی انسانی می توان منابع مولد را در اقتصاد خودمان شکوفا کنیم زیرا این منابع مولد هستند که در گذار از سیاست های توسعه سنتی و نفتی به سمت اقتصاد دانش بنیان کمک می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی