بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی: ارز 4200 تومانی سبب ایجاد رانت می شود

قادری ارز یارانه ای از جمله ارز 4200تومانی را سبب ایجاد رانت برای برخی از وارد کنندگان دانست وعنوان کرد: وقتی مکانیزم صحیحی برای توزیع کالاهای ضروری وجود ندارد نباید ارز دولتی را به کالایی اختصاص دهیم که برای وارد کننده رانت ایجاد می کند.

1399/02/07
|
11:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مکانیزم تخصیص ارز 4200 تومانی با قادری نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

قادری در آغاز درباره ماهیت و فلسفه ارز 4200 تومانی گفت: دلیل اصلی اختصاص این ارز، آن است که می خواهیم کالاهای اساسی برای مردم گران تمام نشود و تغییرات نرخ ارز، تغییراتی در قیمت کالاهای اساسی نداشته باشد و به همین جهت ارز دولتی برای آن در نظر گرفته می شود.

وی در عین حال تصریح کرد: با وجود اختصاص ارز یارانه ای برای واردات کالاهای اساسی، متأسفانه ساز و کاری برای توزیع کالاهایی که با ارز یارانه و توسط بخش های خصوصی و دولتی وارد شده است و رساندن آن‌ ها به دست مردم نداریم. قطعاً هر واردکننده ای که نظارت و کنترلی بر کالاهای وارداتی نداشته باشد از ارز 4200 تومانی استفاده می کند اما کالای خود را با نرخ ارز نیمایی قیمت گذاری می کند و در بازار آزاد با قیمت بالا به فروش برساند.

نماینده منتخب مردم در مجلس ارز یارانه ای از جمله ارز 4200 تومانی را سبب ایجاد رانت برای برخی از واردکنندگان دانست و عنوان کرد: وقتی مکانیزم صحیحی برای توزیع کالاهای ضروری وجود ندارد دلیلی ندارد ارز دولتی را به کالایی اختصاص بدهیم که برای وارد کننده رانت ایجاد می کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: برای واردات برخی از کالاها مانند گندم ساز و کار توزیع مناسب وجود دارد زیرا دولت به نانوایی هایی که مجوز دارند، آرد اختصاص می دهد و میزان مصرف همه آن‌ ها نیز مشخص است و امکان اینکه بتوانند آرد اختصاص داده شده را در جای دیگری به فروش برسانند و یا آن را صادر کنند، وجود ندارد اما این شرایط برای بسیاری از اقلام دیگر وجود ندارد زیرا اساساً نمی توانیم توزیع کالا را کنترل کنیم و در نتیجه این کالاها در قالب مکانیزم بازار آزاد توزیع می شوند. در چنین حالتی، اختصاص ارز یارانه ای به این نوع کالاها یک شیوه و روش غلط است و سبب ایجاد رانت و مشکلات دیگر می شود.

وی برخورد قضایی و انتظامی را راه حل اصلی ندانست و عنوان کرد: اساساً نباید اجازه دهیم چنین رانتی برای برخی از افراد و واردکنندگان به وجود بیاید یعنی باید ارز یارانه ای را متوقف کنیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی