بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نگاهی به الزامات تحولی كشت در كشور؛ کشاورزی پیشرفته مدیران قوی می خواهد

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی تقویت مدیریت در حوزه کشاورزی را امری ضروری دانست و گفت: برای تقویت کشاورزی و صادرات باید مدیریت قوی در رأس کار قرار گیرد زیرا ناتوانی در صادرات نشان دهنده ضعف مدیریتی است.

1399/02/28
|
11:50
|

به گزارش گروه اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ سید رضا نورانی در مصاحبه با برنامه «بدون خط خوردگی» و با اشاره به وضعیت مناسب نزولات آسمانی در دو سال گذشته گفت: خوشبختانه به سمت تر سالی می رویم و به همین جهت ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی ایجاد شده به طوری که می توانیم حرف اول را در منطقه بزنیم.

وی به بسترهای مناسب طبیعی در ایران در حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: از 13 اقلیمی که در جهان کشت می شود، 11 اقلیم آن در ایران وجود دارد. امسال وضعیت تولید محصولات کشاورزی به ویژه در خصوص محصولات استراتژیک همچون گندم با توجه به شرایط جوی، بسیار مناسب است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کشور از آمادگی بخش کشاورزی برای تحقق خودکفایی در محصولاتی چون جو، برنج و کلزا گفت و اظهار کرد: تولید این محصولات در کشور مناسب است و امیدوار هستیم با حمایت هایی که صورت می گیرد، بتوانیم به خودکفایی دست یابیم.

وی درباره اثرات تحریم بیان کرد: تحریم ها به هیچ وجه نتوانستند آسیبی به بخش کشاورزی وارد کنند زیرا تولید محصولات در ایران مناسب است. در شرایط پیش آمده به دلیل کرونا، ایران بر خلاف خیلی از کشورهای پیشرفته که در برابر این بیماری زانو زدند، توانست با تکیه بر ظرفیت های خود، شرایط خوبی در جهان در حوزه کشاورزی داشته باشد.

نورانی ضمن اشاره به 16 میلیون هکتار سطح زیر کشت زمین های کشاورزی در ایران عنوان کرد: در این زمینه نسبت به کشورهای توسعه یافته عقب تر هستیم و امیدواریم با توجه به وسعت زیاد کشور، از ظرفیت های موجود به خوبی بهره ببریم.

وی در خصوص وضعیت صادرات محصولات کشاورزی گفت: گفته می شود صادرات ایران در حوزه کشاورزی مویرگی است اما همین صادرات مویرگی نیز یک رگه حیاتی برای کشور ایجاد کرده است ولی در هر صورت نتوانسته ایم از فرصت صادرات به خوبی استفاده کنیم زیرا با وجود مازاد تولید، محصولات روی دست کشاورزان باقی مانده و امکان صادرات ندارند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کشور، تقویت مدیریت کشور در حوزه کشاورزی را امری ضروری دانست و گفت: برای تقویت بخش کشاورزی و صادرات آن باید مدیریت قوی در رأس کار قرار گیرد زیرا اینکه محصولات را تولید کنیم اما نتوانیم از آن‌ها استفاده کنیم و روی دست کشاورز باقی بماند، نشان دهنده ضعف مدیریتی است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی