بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

خلق پول توسط سیستم بانکی منجربه رشد نقدینگی و تورم است

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی گفت: عامل اصلی رشد نقدینگی نظام بانکی و خلق پول از سوی سیستم بانکی است.

1399/04/03
|
08:16
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص افزایش حجم نقدینگی و افزایش تورم با دکتر وحید شقاقی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

شقاقی با تصریح بر اینکه ریشه اصلی تورم و افزایش قیمت کالاهای مختلف در رشد نقدینگی نهفته است، گفت: با رجوع به خیلی از کشورهای اطراف ایران، با اینکه شاهد جنگ بودند اما تورم بسیار اندکی داشتند و دلیل آن هم کم بودن رشد نقدینگی است یعنی با اینکه کشورشان در شرایط نا امنی قرار داشته، توانستند تورم را پایین نگه دارند.

وی ادامه داد: حقیقت آن است نباید به بهانه تحریم، تورم موجود را توجیه کنیم. منشا اصلی این گرانی ها و تورم در کشور، رشد نقدینگی است و طبیعتاً اگر این رشد کنترل نشود و متناسب با سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی حرکت نکند باید منتظر تورم در حوزه های گوناگون و کالاهای مختلف باشیم.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با تأکید مجدد بر مهار رشد نقدینگی عنوان کرد: عامل اصلی رشد نقدینگی نظام بانکی و خلق پول از سوی سیستم بانکی است زیرا نظام بانکی بدون انضباط به دلیل ناترازی دارایی ها و همچنین به دلیل بالا بودن نرخ سود سپرده و تسهیلات نقدینگی بالایی را در کشور ایجاد می کند.

وی از رشد 28 تا 30 درصدی نقدینگی در سال گذشته گفت و بیان کرد: این رشد نقدینگی در حالی رخ داد که رشد اقتصادی کشور منفی 7 بود و این سبب تورم و گرانی در حوزه های گوناگون شد.

شقاقی درباره دیگر دلایل و عوامل رشد نقدینگی گفت: یکی از این دلایل هزینه های سرسام آور دولت ها است و متأسفانه دولت ها انضباط مالی را رعایت نمی کنند و هنگامی که بی انضباطی مالی صورت می گیرد، به منابع بانک مرکزی و نظام بانکی دست دراز می کنند. در حقیقت دولت برای جبران هزینه های خود سیستم بانکی را تحت فشار قرار می دهد.

وی افزود: سیستم بانکی کشور با تراز طرف دارایی و بدهی مواجه است و در حقیقت طرف دارایی نظام بانکی با منابع بلوکه شده و منجمد مواجه است و نظام بانکی تلاش می کند نرخ های سود بالا را برای ایجاد تراز در نظر بگیرد و این عامل موجب رشد نقدینگی می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی