بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

دربخش "باسخنگویان" رادیو گفت وگو مطرح شد؛ خودکفایی کشور در تامین مرغ، گوشت و تخم مرغ

والی زاده مدیر روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی ضمن مثبت خواندن شرایط تامین نهاده های دامی، از خودکفایی کشور در تامین تأمین مرغ، گوشت و تخم مرغ خبر داد.

1399/04/10
|
09:30
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در بخش ویژه «باسخنگویان» در خصوص عملکرد وزارت جهاد کشاورزی با دکتر والی زاده مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

والی زاده با بیان اینکه سابق بر این سیکل تولید، توزیع و قیمت گذاری بر عهده وزارت جهاد کشاورزی برای محصولات دامی بود، گفت: در تصمیمی که سران سه قوه گرفتند این موضوع تفکیک شد و آنچه وزارت جهاد انجام داد، تأمین و تولید مواد غذایی است اما واردات و قیمت گذاری بر عهده وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار است.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته عدم ورود وزارت جهاد به حوزه قیمت گذاری به معنی بی تفاوت بودن این وزارت خانه نسبت به امنیت غذایی جامعه نیست. وزارت جهاد کشاورزی به لحاظ سیاست گذاری و مسائل کلان کمتر ورود می کند و وزارت صمت باید در این زمینه پاسخگو باشد.

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات مختلفی که در حوزه واردات نهاده ها و بهره برداری از آن‌ ها وجود دارد، اظهار کرد: در این شرایط باید قیمتی مصوب شود که تولید کننده متضرر شود و در عین حال مصرف کننده نیز امنیت غذایی را داشته باشد و سفره وی خالی نماند.

وی با تأکید بر اینکه باید مسائل روانی را در سیاست گذاری کلان و قیمت گذاری در نظر گرفت، عنوان کرد: امیدوار هستیم وزارت صمت روشنگری لازم را درباره ضوابط قیمت گذاری انجام دهند و اگر این مسائل شفاف مطرح شود، قطعاً مردم نیز همراه هستند. آنچه اهمیت دارد تعادل بین مصرف کننده و تولید کننده است و نباید به گونه ای قیمت گذاری شود که تولید کننده متضرر شود زیرا آن‌ها نیز هزینه های زیادی دارند و باید سود لازم را کسب کنند.

والی زاده با تصریح بر اینکه در تأمین نهاده های غذایی و دامی که مربوط به وزارت جهاد کشاورزی است، هیچ کمبود و مشکلی در کشور وجود ندارد، عنوان کرد: در تأمین مرغ و تخم مرغ و همچنین گوشت سالیان قبل واردات داشتیم اما در حال حاضر در این زمینه خوداتکا و خودکفا هستیم هر چند مشکلات قیمت گذاری به دلیل افزایش قیمت نهاده ها و ضوابط تولید وجود دارد.

مدیر روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی به اقدامات صورت گرفته در تأمین امنیت غذایی کشور اشاره و اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی نشستی با غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین داشت و از سامانه طرح نهضت جنبش تولید در عرصه کشاورزی و دامپروری رونمایی کرد.

وی در تشریح این طرح گفت: در این طرح 15 هزار مهندس کشاورزی به روستاهای هدف می روند و به جهش تولید در پنج محصول راهبردی و استراتژیک گندم، جو، ذرت، کلزا و برنج کمک کنند. در تولید این محصولات هدف گذاری صورت گرفته است و نرم افزارهای کاربردی ساماندهی صورت گرفته است و برای هرکدام از این مهندسین مأموریت مشخصی تعیین شده است تا به کمک کشاورزان و تولید بیایند.

وی افزود: این طرح یک حرکت مردمی بسیار گسترده و متفاوت است و با توافقی که بین بسیج و وزارت صورت گرفت، این حرکت بی نظیر مردمی انجام خواهد شد. وزیر جهاد کشاورزی اعلام آمادگی بسیج در حوزه منابع طبیعی یعنی جنگل ها و امور اراضی نیز ورود پیدا کند و منشا خیر و برکت در راستای تحقق جهش تولید و امنیت غذایی کشور باشد و قطعاً با ورود به این عرصه می توانیم به اهداف در نظر گرفته شده دست پیدا کنیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی