بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر پیشین ایران در باكو: ورود ترکیه به منازعه آذربایجان و ارمنستان باعث تشدید درگیری‌ها می‌شود

پاک آئین در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: ورود ترکیه به ماجرای منازعه آذربایجان و ارمنستان باعث تشدید درگیری می‌شود.

1399/07/08
|
11:58
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص منازعه اخیر بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان با دکتر محسن پاک آئین، سفیر پیشین ایران در باکو به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن پاک آئین به ورود رسمی ترکیه به منازعه آذربایجان و ترکیه و حمایت از جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: ترکیه به دلیل مشکلات جدی حتی قبل از موضوع قره باغ با ارمنستان داشت، از آذربایجان حمایت می‌کند. ارمنستان مدعی بود ترک‌ها در کشتار ارامنه در حدود صد سال پیش نقش داشته‌اند و از گذشته رابطه‌ای بین ارمنستان و ترکیه وجود نداشت و اختلافات دو کشور زیاد بوده است.

وی اشاره کرد: بعد از ماجرای قره باغ در سال 1992 و جنگی بین آذربایجان و ارمنستان رخ داد و به دلیل ترک زبان بودن مردم جمهوری آذربایجان، ترکیه جانب این کشور را گرفت و در مجامع بین المللی و روابط دو جانبه به طور رسمی از مواضع جمهوری آذربایجان حمایت می‌کرد و به همین دلیل ترک‌ها وارد ماجرای منازعه شده است و این مسئله قابل پیش بینی بود.

سفیر پیشین ایران در باکو با تصریح بر اینکه ورود ترکیه به ماجرای منازعه آذربایجان و ارمنستان باعث خواهد شد این درگیری تشدید شود، اظهار کرد: اگر در مقاطع قبلی، با میانجی گری روسیه یا ایران، طرفین آتش بس را می‌پذیرفتند، اکنون تحرکات ترکیه ممکن است آذربایجان در تداوم حمله به ارمنستان مصر شود و ارمنستان نیز پاسخ دهد. در نتیجه تلاش‌های میانجیگرایانه ایران و روسیه به جایی نرسد.

وی تاکید کرد: ترکیه باید از موضوع یک کشوری که معتقد به حفظ امنیت منطقه است تلاش کند درگیری کاهش پیدا کند و دوباره آتش بس برقرار شود و اقدام تحریک آمیزی در جهت تشویق آذربایجان به تداوم درگیری انجام ندهد.

پاک آئین ضمن اشاره به درخواست وزیر امور خارجه برای میانجیگری ایران در این منازعه عنوان کرد: اساسا توانایی‌های دو کشور محدود است و هیچ کدام توان ایجاد یک جنگ طولانی مدت و تمام عیار را ندارند. از سوی دیگر اراده‌ای هم در هر دو کشور برای رسیدن به یک نتیجه مسالمت آمیز نیز وجود ندارد و هر دو کشور به وضع موجود راضی هستند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی