بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

شقاقی در رادیو گفت‌وگو: ضرورت استفاده از انباشت دانش در دانشگاه‌ها برای حل مشکلات کشور

یک کارشناس مسائل اقتصادی از انباشت دانش در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور گفت و بیان کرد: اگر دانشگاه‌ها به سمت حل مسائل و پژوهش حل مسائل کشور به صورت کاربردی حرکت کنند، شاید بخشی از این انباشت دانش در جهت حل مشکلات کشور عملیاتی شود.

1400/09/02
|
09:21
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص مسئله محور بودن جوامع علمی و نخبگان برای حل مشکلات کشور با دکتر وحید شقاقی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

وحید شقاقی پیشرفت‌های ایران از حیث نیروی انسانی و جامعه دانشگاهی را بسیار خوب دانست و گفت: نیروهای تحصیل کرده در حوزه‌های مختلف آموزش دیده‌اند و تحصیلات عالیه دارند و همچنین نسبت به مسائل و چالش‌های کشور اشراف کامل وجود دارد.

وی از انباشت دانش در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور گفت و بیان کرد: کشور با مسائل و چالش‌هایی در حوزه‌های داخلی و خارجی مواجه است و اگر دانشگاه‌ها به سمت حل مسائل و پژوهش حل مسائل کشور به صورت کاربردی حرکت کنند، شاید بخشی از این انباشت دانش در جهت حل مشکلات کشور عملیاتی شود.

این استاد دانشگاه در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید ارتباط خود را با جامعه، صنعت و دولت تقویت کنند، اظهار کرد: همیشه شعار ارتباط صنعت و دانشگاه را داده‌ایم اما تاکنون به مرحله عملیاتی شدن نرسیده است. البته از نظر مقالات و هم پروژه در دانشگاه‌ها شرایط خوبی داریم و بهتر است این کارهای علمی، کاربردی و در جهت حل مسائل کشور باشد.

وی از ضرورت ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها توسط دولت گفت و عنوان کرد: دولت باید ماموریت هر دانشگاهی را در حوزه مسائل خاص متمرکز کند و آن دانشگاه در جهت پیشنهادات کاربردی برای حل مسائل و چالش‌های کشور با پیشنهادات کاربردی خود به دولت فعالیت کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: دولت باید مطالبات خود را شفاف تر اعلام کند و این کار را با دسته بندی مشکلات و مسائل کشور و سپردن آنها به دانشگاه می‌تواند انجام دهد. به عنوان مثال دولت باید مشخص کند دانشگاه علامه طباطبایی ماموریت مشخص دارد و در این راستا می‌توان مشکلات آب را به یک دانشگاه مشخص بسپارد و یک برنامه مشخص نیز از آن درخواست کند.

وی حلقه ارتباط و واسط بین دولت‌ها و دانشگاه‌ها را ضعیف دانست و گفت: آنچه دانشگاه‌ها تولید کرده‌اند برای دولت‌ها کاربردی نبوده است و دولت‌ها نیز نتوانسته‌اند خواسته‌های خود را شفاف به دانشگاه‌ها منتقل کنند و این به دلیل نبود حلقه واسط میان این دو نهاد است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی