رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

اربابان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: ویژگی‌های دینی مردم ایران، گردشگران خارجی را به احترام وا می‌دارد

موسس جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: مردم دنیا در بعد گردشگری میخواهند سخن ما را بشنوند و هدف ما را بدانند و این شناختی که از دین ما پیدا می‌کنند، آنان را وادار به احترام می‌کند.

1399/08/06
|
08:44
|

امیر اربابان در گفتگو با برنامه «رواق تماشا» با اشاره به تاریخ 15هزار ساله مدون ایران زمین، سیستم فرهنگی کشورمان را آغشته با دین دانست و افزود: از شمال تا جنوب کشور در هر سانتی متر فرهنگ و دین نهفته است؛ چراکه ورود آریایی ها به فلات ایران، زندگی ایرانیان با دین عجین بوده است.

وی با بیان این مطلب به تبیین ویژگی های گردشگری مذهبی پرداخت و گفت: تمام داشته های دینی، سنتی و اعتقادی کشور در گردشگری مذهبی نهفته است و همین محورها باعث می شود از سایر کشورها برای شناخت یک ملت، گردشگرانی داشته باشیم.

اربابان جغرافیا و فرهنگ زندگی، گویش و زبان و غذا و لباس را آغشته به فرهنگ دینی و مقدس دانست و افزود: ما غذای حلال می پزیم چراکه یک نوع نگاه به غذا دینی است و هر قدمی که برمی داریم را خواست خداوند می دانیم.

وی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن به قلم قسم خورده است، افزود: هر قلمی که روی کاغذ بر می داریم، مقدس است و با چنین نگاهی اگر به گردشگری مذهبی بنگریم، تمام ابعاد زندگی م را در بر می گیرد.

اربابان ادامه داد: مردم دنیا در بعد گردشگری می خواهند سخن ما را بشنوند و هدف ما را بدانند و این شناختی که از دین و مذهب ما پیدا می کنند، آنان را وادار به احترام می کند.

همچنین مرتضی طالع ماسوله، کارشناس حوزه گردشگری در ارتباط تلفنی با برنامه «رواق تماشا» با اشاره به واژه لاتین توریسم گفت: تور در زبان لاتین به معنای طواف کردن است؛ پس اصطلاح توریسم کاملا مذهبی است.

وی با بیان این مطلب به ریشه های مذهبی صنعت توریسم اشاره کرد و افزود: زمانی که مسیحیان به طرف بیت المقدس حرکت و آنجا را طواف می کردند، به این کار تور می گفتند و با نگاهی به ریشه های تاریخیِ حرکتِ کاروان های گردشگران، اقدامی مذهبی را شکل می دادند.

طالع ماسوله اضافه کرد: هیچ یک از حوزه های گردشگری کشور در حد 38درصد نمی رسد که طبیعت گردی و توریسم باستانی و تاریخی را در بر می گیرد اما توریسم مذهبی در ایران تا 38 درصد توریست های تردد کننده در کشور را در حوزه مذهبی شامل می شوند.

وی افزود: شهری مانند مشهد جدا از کرونا، روزانه بین 250 تا 300 پرواز ورودی در ایام عید داشت. این آمار در کدام شهر دنیا دیده شده؟! آیا واتیکان یا بیت المقدس چنین آماری را به خود دیده است؟

طالع ماسوله خاطرنشان کرد: در آینده چنین شرایطی را در کربلا و نجف خواهیم داشت اما با توجه به تجربه ای که طی سه دهه در حوزه گردشگری مذهبی داریم، به این گونه از توریسم بسیار اندک پرداخته ایم.

دسترسی سریع
رواق تماشا