رواق تماشا یكشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

ضعف صنعت‌ گردشگری به وسعت دامنه «اکو»

کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با ابراز تاسف از اینکه گردشگری در مجموعه صنعت و کشاورزیِ اکو قرار گرفته است، این مسئله را یک ضعف بزرگ برای اکو در بحث گردشگری دانست.

1400/09/08
|
11:58
|

داوود نیاسری در مصاحبه با برنامه «رواق تماشا» با اشاره به پیشینه سازمان اکو اظهار کرد: این سازمان ظرفیتی مهم و بزرگ با پل ارتباطی ایران در منطقه می باشد.

وی با اشاره به جمعیت 500 میلیون منطقه و تنوع اقلیمی و منطقه ای برای کشورها عضو، دیگر ظرفیت های اکو را ناظر بر میراث مشترک و قرار گیری بین دو بازار بزرگ چین و اروپا برشمرد و گفت: هدف اصلی سازمان برای توسعه اقتصادی و توسعه پایدار برای مردم منطقه است.

نیاسری موسسات بیمه، بانک و مراکز تخصصی در اکو را یادآوری کرد و گفت: متاسفانه گردشگری در مجموعه صنعت و کشاورزی قرار گرفته است و این ضعف بزرگ اکو در بحث گردشگری است.

وی با انتقاد از اینکه جلسات تخصصی در سطح سران اکو بدین منظور برگزار نشده است، افزود: اکو خانواده ای نیم میلیارد نفری دارد و می تواند عرصه ای برای بروز مسائل تمدنی، ادبی، فرهنگی، میراثی و طبیعی باشد.

نیاسری منطقه اکو را یکی از کهن ترین حوزه های سرزمینی دانست که ظرفیت خوبی برای توسعه گردشگری آئینی، سلامت، ورزشی، غذا و لباس است.

**نوروز و جاده ابریشم؛ دو اشتراک اکو

آرش نورآقایی، مدیرمسئول فصلنامه میراث و گردشگری گیل‌گمش یکی از مزیت های اکو را اقتصاد پایدار و شعار این سازمان نیز گردشگری پایدار دانست.

از طرفی گردشگری به سطح رفاه مردم می افزاید و در کنار گردشگری به حوزه اجتماعی و فنی و علمی نیز نظر دارد.

وی در عین حال همسایگیِ کشورهای عضو اکو را در گسترش گردشگری مهم خواند و تصریح کرد: چندین عضو اکو می توانند روی جاده ابریشم مانور بدهند که نخ تسبیح گردشگری است.

نورآقایی افزود: کلید واژه دیگر نوروز است که در 8 کشور عضو اکو برگزار می شود و در این راستا یک زبان مشترک با هم داریم و می توانیم همکاری های گردشگری را آغاز کنیم.

این راهنمای گردشگری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اعلام کرد: یک شانزدهم مردم جهان در کشورهای عضو اکو زیست می کنند که با در نظر گیری جمعیت 8 میلیاردی جهان، در می یابیم از هر 16 نفر، در اکو عضویت دارند که در ایام نوروز خواهند توانست گردشگری را در کشورهای خود توسعه ببخشند.

نورآقایی همچنین این کشورها را در گستره ایرانِ فرهنگی دانست و افزود: گستره جغرافیایی مولانا و فردوسی در این کشورها وجود دارد که مراوداتی به قدمت هزاره ها با یکدیگر داشته اند.»

**جشنواره غذا و توسعه گردشگری اکو

فرح ولی نژاد افزایش تعاملات گردشگری را در دستور کار معاونت متبوع اش در وزارت میراث فرهنگی دانست و افزود: این مهم را در دولت سیزدهم با شتاب بیشتری ادامه می دهیم.

وی جشنواره غذا را از اقدامات اکو در زمینه گردشگری برشمرد و افزود: 4 دوره کارگاه گردشگری آشپزی در حاشیه این جشنواره برگزار شد و دو دوره نمایشگاه گردشگری سلامت را در رامسر و اردبیل برپا کردیم.

ولی نژاد ادامه داد: پیشنهاد انتخاب پایتخت گردشگری را به دبیرخانه اکو ارائه دادیم که با استقبال کشورهای عضو رو به رو شد.

این کارشناس بازاریابی سازمان ملی و منطقه ای وزارت میراث فرهنگی همچنین نفوذ در بازارهای جدید از سوی کشورهای عضو اشاره کرد و این مهم را موجب افزایش سهم کشورمان در آینده دانست.

ولی نژاد در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به برندسازی استان های کشور در سطح منطقه در راستای توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: از این طریق ضمن شناسایی ظرفیت استان ها، در جهت تشویق سرمایه گذاران بین المللی در صنعت گردشگری کشورمان عمل خواهیم کرد.

وی همچنین به لغو ویزا و بر قراری پرواز مستقیم به مقصد کشورهای اکو خبر داد و گفت: یکی از مهم ترین رویدادها نیز برگزاری اولین نشست اتحادیه و انجمن های کشورهای عضو اکوست که ان شاالله بعد از پاندمی کرونا اجرایی می گردد

**رشد اقتصادی اعضای اکو در سایه توریسم

ساسان قاسمی، کارشناس گردشگری با تاکید بر اینکه گردشگری به عنوان یک صنعت اقتصادی مستقل عمل نمی کند، آن را به عنوان موتور محرکِ سایر صنایع اقتصادی قلمداد کرد.

وی افزود: هدف اکو رشد اقتصادی در کشورهای عضو است و لذا گردش و پذیرش توریست نباید مد نظر باشد بلکه می بایست نسبت به صنایعی که باعث رونق گردشگری است، توجه شود.

قاسمی حمل و نقل و تکنولوژی های نوین و امکانات زیر ساختی برای اسکان را از الزامات مورد نیاز اعضای اکو برای توسعه گردشگری عنوان کرد و گفت: این بخش ها به سرمایه نیاز دارند تا زیر ساخت برای حضور حداکثری گردشگر فراهم آید.

وی راضی شدن به سفرهای حداقلی را صرفا مختصِ گردشگران ماجرا جو دانست و ادامه داد: گردشگری انبوه آسیب فراوانی به اقتصاد، فرهنگ و پایداری محیط زیست می زند لذا اعضای اکو باید سقف و ظرفیت زیر ساخت های خود ر در نظر گیرند.

دسترسی سریع
رواق تماشا