صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

مشاور تنقیح قوانین مجلس گفت: تعداد صفرهای اختلاس شیخ الاسلامی انسان را گیج می کند. مسئولین مگر خواب بودند. سازمان بازرسی، اطلاعات، قوه قضاییه وجود دارد ولی علت این مفاسد عدم انجام وظایف و قانون است.

موسی الرضا ثروتی با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "حجره" انتظار اولیه از ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی را ایجاد تحولی شگرف در جامعه دانست و گفت: «بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روحیه اسلامی مانع از برخی فعالیت های [فسادزا] می شد ولی به مرور زمان حس دنیا خواهی، قدرت و ثروت باعث شده فساد پیش بیاید.»

وی با اشاره به قانون مصوب ارتقای نظام اداری و مبارزه با فساد در سال 90 اظهار کرد: «هنوز آئین نامه های اجرایی این قانون نوشته نشده و مسئولان دستگاه ها به آن عمل نکرده اند و جالب آنکه این قانون 35 ماده ای مسئله پیشگیری و برخورد را مطرح کرده است.»

ثروتی با تصریح بر اینکه مسئولین اراده ای برای مبارزه با فساد ندارند و گفت: «کسی که خود را به خواب زده بیدار نمی شود.»

وی افزود: «یکی از مشکلات بزرگ ما در کشور، عدم اجرای قانون و همین مسئله بالاترین منکر در جامعه است. یک زمان در تحقیق و تفحص مجلس از هدفمندی بررسی کردیم که 150 خلاف قانون انجام شده و جالب آنکه 6 هزارمیلیارد تومان به صنایع تخصیص داده اند که صرف اصلاح سیستم مصرفی کارخانه ها باشد ولی این مبلغ به عنوان پاداش به مدیران اعطا شد.»

ثروتی با بیان این مطلب گفت: «از دیوان محاسبات سوال کردیم مگر شما بررسی نکردید؟ آقایان فرمودند: خیر؛ جایی که پای بخش خصوصی در میان باشد ورود پیدا نمی کنیم. به سازمان بازرسی گفتیم: شما وظیفه بررسی داشتید که تخلف از اجرای قانون را طرح موضوع کند ولی سازمان بازرسی فقط 8 نامه نوشته بود و والسلام. وقتی دستگاه ها وظیفه خود را انجام ندهد، طبیعی است که فساد بوجود می آید.»

وی افزود: «اگر جلوی تخم مرغ دزد را با وجود سیستم های اداری، در خود دستگاه های اداری بگیریم، به پرونده های سنگین چند هزار میلیاردی تبدیل نمی شود.»

ثروتی تصریح کرد: «این خانم شیخ الاسلامی که اخیرا در فضای مجازی مطرح شده است، تعداد صفر های اختلاسش آدم را گیج می کند. مسئولین مگر خواب بودند. سازمان بازرسی، اطلاعات، قوه قضاییه وجود دارد؛ بنابراین علت این مفاسد عدم انجام وظایف و قانون است. اگر قوانین بدرستی اجرایی باشد، قطعا چنین مفاسدی ایجاد نمی شود.»

مرتبط با این خبر

  • دولت بازار را رها نکرده؛ بلکه هوشمندانه برخورد می کند

  • افزایش دوبرابری پرونده تخلفات خودرو/ قانون دست تعزیرات را بسته است

  • خرمای صادر نشده بعد از ماه رمضان روی دست ما باد می کند

  • بازار با کارهای تعزیراتی تنظیم نمی شود

  • کالای کوپنی به نفع کارگران نیست

  • افزایش قیمت، بازار سیاه و دلال بازی؛ سه نتیجه احیای کوپن

  • شخص اول دولت با افزایش قدرت خرید مردم مخالف است

  • قیمت دلار باید ثابت و تا 20سال آتی بادوام باشد!

  • بررسی دلایل رسوب بالای کالاهای وارداتی در گمرک و راهکارهای اصلاح آن

  • موافقان و مخالفان تفکیک وزارت صمت در "حجره" چه گفتند؟