حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

درخواست علیشاهی از مجلس یازدهم: نظام کاخ داری بانک های کشور را سرنگون کنید!

نماینده مجلس دهم بااشاره به طرح ابتر مانده دوره قبل گفت: از مجلس یازدهم می خواهیم نظام کاخ داری بانک های کشور را تغییر دهد.

1399/03/18
|
08:00
|

معصومه آقاپور که ضمن قرار گرفتن روی خط زنده برنامه "حجره" می بایست پاسخگوی کم کاری های مجلس گذشته در حوزه بانکداری و سایر موضوعات اقتصادی می بود، گفت: از تماس شما تشکر می کنم که پلی ارتباطی میان مردم عزیز هستید.
در رابطه با اولویت ها، یکی از مواردی که بسیار اهمیت دارد، برنامه کوتاه و میان مدت در مجلس یازدهم است که در کوتاه مدت، کرونا و اصلاح بودجه 99 باید مد نظر باشد.

*آیا نماینده مجاز به دخالت در جلسه سران قواست؟
وی که باید پاسخگوی نقصان های کمیسیون مبتوع خود در مجلس قبل می بود، طی سخنانی بدیهی تاکید کرد موضوع اصلاح بودجه 99 -که در مجلس دهم با لطایف الحیلی از سوی عده ای که خود را وکیل مردم می خواندند تصویب شد- باید سریعا در دستور کار قرار گیرد. بودجه باید سریعا اصلاح شود چون در رابطه با منابع آن دچار اشکالات خاص هستیم.
آقاپور ادامه داد: ساختار های موازی مجلس به نظر من باید در مجلس یازدهم اصلاح شود. به خاطر شرایط خاص کشور، خروج امریکا از برجام و تحریم های ناجوانمردانه جلسات سران قوا شکل گرفت و همچنان ادامه دارد اما تصمیمات اتخاذ شده در این جلسات بدون دخالت نمایندگان اتفاق می افتد و تصویب می شود.

* مجمع اختلافات شورا و مجلس را بایگانی می کند
وی اختلافات مجلس و شورای نگهبان را از دیگر مشکلات ساختاری برای قوه مقننه دانست و افزود: این مسئله به مجمع تشخیص مصلحت کشیده شده ولی در آنجا بایگانی می شود. پس ابتدا باید چنین ساختارهایی را اصلاح کنیم.
آقاپور گفت: در مجلس دهم در قالب کمیسیون اصلی تلاش کردیم علاوه بر بحث مالیات بر ارزش افزوده، صندوق مکانیزه فروش، قانون عرضه کالا، بانکداری را هم تصوب کنیم اما فرصت اجازه نداد و زمان ما به اتمام رسید.

*بار مجلس دهم که بر دوش یازدهمی ها افتاد
وی افزود: از مجلس یازدهم درخواست داریم این مصوبه را دنبال کند تا به تغییر نظام کاخ داریِ بانک ها در ایران بپردازد.
آقاپور علیشاهی خاطرنشان کرد: این مسئله توسط اعضای کمیسیون اقصادی مجلس قبل آماده ولی نوبت سهم علنی را نگرفت و به مجلس یازدهم کشیده شد.

*اقتصاد ما از شوروی نازل تر است؟
همچنین میلاد ترابی فر، پژوهشگر اقتصادی و عضو پژوهشکده اقتصادی آرا اظهار کر: در اقتصاد های شکست خورده ای نظیر شوروی پروژه های بزرگ نظیر ساخت مسکن چند ده میلیون واحدی برای مردم ساخته شد.
وی با بیان این مطلب افزود: امروز مشکلات اقتصادی ما را بدین سوال می رساند که چه رویه و سیاست گذاری و حکمرانی اقتصادی ما را به نقطه فعلی رسانده است!

*حکمرانی اقتصادی باید از نو نوشته شود
ترابی فر با بیان اینکه طرح های مختلف حوزه نفت و مسکن باید اجرا شود، گفت: سه مشکل اساسی در حکمرانی اقتصاد وجود دارد که متناظر با آن راه و روش های حکمرانانه باید پیگیری شود.
وی یادآور شد: در وهله نخست ساز و کاری برای اجرای قوانین موجود و هیچ مسئولیت پذیری نسبت به سیاست ها وجود ندارد.

این پژوهشگر اقتصادی با بیان این انتقاد به مسئولان ادامه داد: بعنوان مثال وزارت مسکن باید سامانه جامع اطلاعاتی در حوزه مسکن را راه اندازی می کرد اما این کار تا کنون اجرایی نشده است.
ترابی فر تصریح کرد: مردم در بهداشت، نگهداری از شهر و... شریک حاکمیت هستند ولی امروزه در هیچ جا مشارکت عمومی مردم را شاهد نیستیم. مشکل بعدی هم به ضعف همسو کردن منافع اجتماعی باز می گردد و این بدان معناست که در بعد اقتصاد کلان با تعارض منافع روبرو هستیم.
انتهای پیام/

دسترسی سریع
حجره