حجره شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

حسینی یزدی با انتقاد از افزایش قیمت‌ها؛ دولت نه گوش شنوا دارد نه انتقادات را تحمل می‌کند

رئیس انجمن واردکنندگان سم و کود با بیان اینکه با روند فعلی دولت در بحث نهاده، سال آتی قادر به تامین نان مردم نیستیم، گفت: دولت تجار را به ورطه ورشکستگی کشانده است.

1399/06/17
|
07:51
|

سیدمهدی حسینی یزدی در برنامه «حجره» رادیو گفت‌وگو، با ابراز تاسف از اینکه در حوزه سم و کود در سالجاری نه تنها شاهد جهش نیستیم، بلکه با افت روبرو هستیم، گفت: تحریم‌های داخلی بدتر از تحریم‌های امریکا و اروپاست و امروز تصمیماتی گرفته شده است که صدمات آن، از آسیب‌های کرونا بیشتر است.

وی با اشاره به آمار بیش از 4 میلیون کشاورز و 20 میلیون خانوار و نیز تامین 70درصدی قوت این مردم توسط کشاورزان، اظهار کرد: هیچگاه شاهد نبودیم آفتکش بدست کشاورز نرسد. مگر کشاورز می‌تواند با 6 برابر قیمت آفت کش بخرد؟

*سال آینده زراعی گندم 40درصد کاهش می‌یابد

حسینی یزدی با اشاره به قیمت آفت‌کش تا لیتری 600 هزار تومان، گفت: همین بلا را بر سر کود آورده‌اند، در حالی که کشاورزان قادر به تهیه این کود با قیمت بالا نیستند.

وی مشکلات بذر را هم به همین منوال توصیف کرد و افزود: در حال حاضر علف‌کش گندم بدست کشاورز نمی‌رسد که این به معنای اینست که سال آینده با افت 40 درصدی گندم روبرو خواهیم شد.

حسینی یزدی گفت: مرغدار با کمبود نهاده، از گندم داخلی استفاده می‌کند ولی با روند فعلی، حتی مرغداران گندمی در اختیار نخواهند داشت تا مرغ خود را سیر کنند.

وی افزود: با این رویه نه تنها نخواهیم توانست نان مردم را تامین کنیم، بلکه باید چندین برابر ارز اختصاص دهیم و گندم وارد کشور کنیم و مرغ داران هم عایدی از حوزه کشاورزی نخواهد داشت.

*تبدیل ارز جهانگیری به نیمایی و بلایی که برسر کشاورزی نازل شد

حسینی یزدی یادآور شد: بنده در ابتدای سال به تمام مسئولان نامه نوشتم از رئیس جمهور و مجلس گرفته تا مسئولان بانک مرکزی و وزارت کشاورزی. در مقطعی ارز 4200 را به نیمایی تبدیل کردند و می‌بینیم چه بلایی برسر کشاورزان آورده‌اند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر با بازی گمرکات، وزارت کشاورزی و بانک مرکزی روبرو هستیم که تمام تجار را به ورطه ورشکستگی می‌کشانند.

حسینی یزدی با بیان اینکه هیچ تشکل و بخش خصوصی در تصمیمات دولت نقش ندارد، گفت: ورود به این حوزه سخت شده و حتی مسئولان وقتی برای شنیدن مشکلات ما نمی‌گذارند و جوابی نمی‌گیریم.

*دولت نه گوش شنوا دارد نه انتقادات را تحمل می‌کند

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز ارز 4200 تومانی را بر داشتند و سر و صدای بسیاری بر سر کود بلند شد؛ خب این رویه به چه معناست؛ یعنی مجدد باید به شرکت‌های دولتی پول [و سوبسید] داد تا سرپا بایستند.

حسینی یزدی افزود: کاش همان ابتدا ارز 4200 تومانی را برمی داشتند و قیمت‌ها پله کانی افزایش می‌یافت که در آن صورت، شرکت‌های دولتی رشد فعلی را نمی‌کردند. در حوزه کود هم با این معضلات روبرو هستیم.

وی در خصوص آفت‌کش‌ها نیز گفت: چرا نباید برار تمام دنیا آفت کشی داشته باشیم که باقی مانده‌ سمی نداشته باشد و روی محصول ننشیند؟ در این صورت پسته و کشمش و زعفران و هندوانه به محض صادرات، عودت داده شده است، چراکه سم و سرطان به همراه داشته و وقتی سخنی هم می‌گوییم تهدید می‌شویم.

حسینی یزدی با اشاره به اینکه وقتی آمار شرکت دولتی را منتشر می‌کنیم، ما را دادگاهی می‌کنند، گفت: این‌ها رانت است ولی اگر کشاورزی را در اختیار بخش خصوصی بگذارند، [این معضلات حل می‌شود] . در دوره پیش جلسات تخصصی کود و سم برگزار و حرف همه شنیده می‌شد ولی امروز دست‌مان به جایی بند نیست.


دسترسی سریع
حجره