ارغنون پنجشنبه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

یك كارشناس موسیقی: موسیقی مهم‌ترین عنصر فرهنگ است

حسین سلیمی در رادیو گفت‌وگو گفت: برخی از مدیران فرهنگی در دهه‌ی 70 توانستند با اهتمام به رایزنی‌های مختلف با افرادی که دغدغه‌ی مذهب دارند فضای موسیقی کشور را متحول کنند.

1400/03/22
|
14:45
|

برنامه ارغنون با موضوع بررسی فعالیت دولت‌ها در حوزه موسیقی، در ارتباط تلفنی با حسین سلیمی (کارشناس حوزه موسیقی و رسانه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

حسین سلیمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «ارغنون» با اشاره به ارتباط نزدیک موسیقی با فضای مجازی، گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه‌ای به من گفت که موسیقی سومین دلیل مراجعه‌ی مردم به فضای مجازی است.

وی افزود: موسیقی خوراک اصلی – فرهنگی – مردم ایران است.
این کارشناس موسیقی ادامه داد: بسیاری از افرادی که فیلم نمی‌بینند یا به سالن‌های تئاتر و گالری‌های تجسمی مراجعه نمی‌کنند، حتما در طول روز موسیقی گوش می‌دهند.

وی با اشاره به این که موسیقی در شکل‌گیری فرهنگ نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، عنوان کرد: متاسفانه دولت‌های مختلف در بهترین حالت ممکن با حوزه موسیقی برخوردی خنثی داشته‌اند.

حسین سلیمی تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم در عمر فعالیت خودش هیچ اتفاق خاصی برای موسیقی رقم نزد.

وی افزود: موسیقی رپ از جمله ژانرهایی است که در دهه‌های گذشته هیچ‌گاه مورد توجه دولت‌ها قرار نگرفت.

این کارشناس رسانه با اشاره به این که بسیاری از ما روحیه مطالبه‌گری را فراموش کرده‌ایم، توضیح داد: مدیران فرهنگی دیگر برای دستیابی به اهداف متعالی چانه‌زنی نمی‌کنند و همانند یک ماشینِ امضا کارهای روزمره را انجام می‌دهند.

وی تاکید داشت: برخی از مدیران فرهنگی در دهه‌ی 70 توانستند با اهتمام به رایزنی‌های مختلف با افرادی که دغدغه‌ی مذهب دارند فضای موسیقی کشور را متحول کنند.

سلیمی افزود: موسیقی پاپ در دهه‌ی 70 به دلیل تلاش‌های مدیران فرهنگی به اوج رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «ارغنون»، گفت: متاسفانه امروزه موضوع تولید در حوزه موسیقی بی‌اهمیت شده است و سازمان‌های موثر در تولید به مجوز دهنده و امضاکننده تغییر نقش داده‌اند.

این کارشناس موسیقی تصریح کرد: در دهه‌های گذشته «انجمن موسیقی» و «حوزه هنری» و «سازمان رودکی» با حمایت از اهالی موسیقی سعی می‌کردند در فرآیند تولید آلبوم‌های موسیقی نقش مستقیم یا مشارکت داشته باشند.

وی افزود: حوزه هنری به دلیل بیلان‌سازی چند آلبوم محدود را در ماه‌های رمضان و محرم تولید و منتشر می‌کند.

حسین سلیمی با اشاره به توسعه‌ی سینما در دهه‌های گذشته، توضیح داد: متاسفانه در دهه‌های گذشته حتی یک صندلی هم بر ظرفیت سالن‌های کنسرت و موسیقی اضافه نشده است.

دسترسی سریع
ارغنون