آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

در آوای قانون مطرح شد: روش های کلاهبرداری شیادان را بشناسید

برنامه " آوای قانون " رادیو گفت و گو با موضوع ، کلاه برداری با حضور دکتر بنی صفار ابوالحسنی ، معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه یک روانه آنتن شد.

1396/03/20
|
14:33
|

آوای قانون : درگاه های خرید اینترنتی امن چه ویژگی هایی دارند؟

ابولحسنی : سایت های معتبر و دارای امنیت از سوی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات مشخص شده اند.سایت های نا معتبر ممکن است درگاه نامعتبر داشته باشند.

درگاه های تعریف شده از سوی بانک ها فضای تعریف شده و آشنا برای افراد است که با کوچکترین اطلاعات از کامپیوتر قابل تشخیص است.

آوای قانون : روش های شیادان در کلاهبرداری های اینترنتی چیست؟

ابوالحسنی : ساده ترین روش برای کلاهبرداران دسترسی به کارت بانک است.باید توجه داشت که کارت بانکی یک دارایی کاملا شخصی است و افراد باید از دادن شماره کارت به افراد دیگر که اعتماد کامل وجود ندارد خودداری کنند.

قراردادن رمز بر روی کارت و بلند گفتن رمز در پایانه های فروش یکی از اشتباهاتی است که اغلب افراد مرتکب می شوند.

سوءاستفاده از رسید بانکی نیز یکی از شایع ترین راه های کلاهبرداری است.تقاضای ما این است که افراد رسید هر تراکنش بانکی که از دستگاه های خودپرداز دریافت می کنند را از بین ببرند.زیرا در این رسید اطلاعاتی وجود دارد که ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

کپی برداری مغناطیسی از کارت های بانکی یکی دیگر از کلاهبرداری هاست که در کشور ما بسیار به ندرت دیده می شود.در این روش شیادان با داشتن کارت از روی آن کپی برداری می کنند.بنابراین توصیه می شود کارت را به خصوص در اختیار افرادی که دارای دستگاه پز سیار هستند قرار ندهید چرا که ممکن است به یک دستگاه کپی بردار مغناطیسی متصل باشد.

راه دیگر برای کلاهبرداری در این زمینه تعویض کارت بانکی است که یک شیوه قدیمی است.

سوء استفاده از شلوغی صف های عابربانک یکی دیگر از روش های کلاهبرداری است.به این صورت که افراد مسن تر را طعمه خود قرار می دهند و به بهانه کمک کردن به آنها می گویند که کار بانکی آنها را انجام می دهند و کارت را از ایشان می گیرند و حساب مورد نظر را تخلیه می کنند.توصیه می شود برای امور بانکی خود یا از افراد مورد اعتماد خود استفاده کنید و یا از متصدیان بانکی درخواست کمک کنید.

حُـقِّـه معروفی که در چندسال اخیر شایع شده است پیامک "شما برنده شده اید " است.که به این وسیله اطلاعات مالی افراد دریافت می شود.

مورد دیگر کارتخوان های رایگان است.به فروشندگان توصیه می شود به پزهای رایگان اعتماد نکنند و حتما دستگاه های خود را از بانک ها تهیه کنند.موارد زیادی دیده شده است که افراد خود را به عنوان نماینده بانک معرفی کرده اند و کارتخوان هایی را ارائه داده اند که متصل به بانک ها نبوده اند.بنابراین توصیه می شود از دستگاه هایی استفاده کنند که به نام خود افراد و متصل به حساب بانکی خودشان باشند و از دستگاه های فروشگاه های همسایه و افرادی که کسب و کار خود را تعطیل کرده اند و به دستگاه های خود نیازی ندارند استفاده نکنید.

آوای قانون : آیا قوانینی برای اشخاصی که مرتکب جرایم اینترنتی می شوند ، در نظر گرفته شده است؟

ابوالحسنی ؛ ماده سیزده قانون جرایم رایانه ای عنوان میکند هر شخصی به طور غیر مجاز سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن ، تغییر ، محو ، ایجاد یا متوقف کردن داده ها و مختل کردن سامانه ، وجه یا امتیاز یا منعفت یا خدمت مالی را برای خود یا دیگران تحصیل کند علاوه بر رد مال به صاحب آن حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست تا یکصد میلیون یا هردو مجازات محکوم خواهد شد.

دسترسی سریع
آوای قانون