آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر استان تهران: برخی قوانین خانواده مانند دادن شمشیر دست زوجین است

ارژنگی در رادیو گفت‌وگو با انتقاد از برخی از قوانین بد در حوزه خانواده، این قوانین را موجب بروز چالش‌های بیشتر در خانواده دانست.

1399/07/27
|
08:15
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو در خصوص حقوق خانواده با دکتر فردین ارژنگی قاضی دادگاه و رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر استان تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فردین ارژنگی ضمن تاکید بر ضرورت تغییرات قانونی در حوزه خانواده با توجه به تغییرات اجتماعی، از رویکردهای مثبت قانون خانواده مصوب سال 1391 گفت و بیان کرد: موضوع ایجاد مراکز مشاوره و دخالت دادن قاضی مشاور در اظهار نظر قضایی در خصوص مسائل مربوط به طلاق یک رویکرد بسیار مثبت محسوب می‌شود.

وی افزود: قانون گذار در این خصوص اعلام کرده است اگر قاضی در هنگام صدور رای با نظر مشاور موافق نباشد، باید جهات مخالفت خود را با استدلال بیان کند.

این قاضی دادگاه با اشاره به ماده 31 قانون حمایت از خانواده، بیان کرد: این ماده که تاثیر مثبتی در حقوق مالی زوجین دارد، تصریح دارد اگر در طول زندگی مشترک، زوجه هزینه‌هایی کرده باشد، توسط زن قابل دریافت است.

وی به مسئله حضانت فرزند به عنوان یکی دیگر از رویکردهای مثبت قانون حمایت از خانواده اشاره و اظهار کرد: مواد مرتبط با این قانون یکی از بهترین تغییرات در حقوق خانواده است زیرا تشخیص حضانت و مصلحت طفل را به درستی تعیین کرده است و اقتضاء طفل این است که با مادر باشد حتی اگر 9 سال به بالا سن داشته باشد.

رئیس شعبه 30 دادگاه تجدید نظر استان تهران، تغییرات قانون خانواده در سال 1391 را ابتدای راه دانست و عنوان کرد: در حوزه خانواده باید کلان نگریست و حتی نگاه‌های حقوقی را هم جامعه محور کنیم تا چالش‌های حقوقی خانواده را به حداقل برسانیم.

وی با انتقاد از برخی از قوانین بد در حوزه خانواده، این قوانین را موجب بروز چالش‌های بیشتر در خانواده دانست و بیان کرد: بعضی از قوانین مانند این هستند که شمشیر به دست هر یک از زوجین داده‌ایم. به عنوان مثال در اختیار مرد بودن حق طلاق به طور مطلق و مهریه‌های سنگین و حقوق مالی در اختیار زن بودن چالش‌های زیادی ایجاد کرده‌اند و این چالش‌ها را با تصویب قوانین مناسب می‌توان رفع کرد.

ارژنگی از پروسه طولانی تصویب قوانین گفت و اظهار کرد: برای کاهش این پروسه‌ها می‌توانیم از طریق شروط ضمن عقد استفاده کنیم.

دسترسی سریع
آوای قانون