آوای قانون چهارشنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 60 دقیقه

مقدسی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ مجازات حبس در بسیاری از موارد، کارآمدی لازم را ندارد

بازرس ویژه دادگستری استان تهران در امور زندان ها مقدسی گفت: رویکرد ما باید به سمت کاهش مجازات حبس به صورت قانون مدارانه باشد و امروز شاهد هستیم در بسیاری از موارد، مجازات حبس کارآمدی لازم را ندارد و نظر حقوقدانان بر همین مبنا است.

1399/09/02
|
11:45
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت‌وگو در خصوص راهکارهای کاهش جمعیت کیفری با محسن مقدسی قاضی و بازرس ویژه دادگستری استان تهران در امور زندان ها به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن مقدسی با تاکید بر اینکه باید هر چه بیشتر از جایگزین های حبس استفاده شود، گفت: رویکرد ما باید به سمت کاهش مجازات حبس به صورت قانونمدارانه باشد و امروز شاهد هستیم در بسیاری از موارد، مجازات حبس کارآمدی لازم را ندارد و نظر حقوقدانان بر همین مبناست.

وی با اشاره به قانون مجازات اسلامی سال 1392 بیان کرد: این قانون با رویکردی جدید در امور کیفری، استفاده از جایگزین های حبس را مطرح کرده و بر نهادهای ارفاقی تاکید بیشتر داشته است که این مسئله مبین تغییر نگاه قانون گذار است.

این قاضی از تحولاتی که پس از حضور آیت الله رئیسی بر مسند ریاست قوه به وجود آمده گفت و اظهار کرد: دیدگاه مترقی و بسیار ارزشمند رئیس قوه قضائیه باعث شد قانون کاهش مجازات حبس در سال جاری شد که این قانون تحولات چشمگیری در زمینه کاهش حبس و استفاده از مجازات های جایگزین به وجود آورد.

وی افزود: آیت الله رئیسی دستورالعمل ساماندهی زندانیان را در شهریور ماه سال گذشته به تمامی دادگستری ها ابلاغ کرد که این دستورالعمل را می توان یک نقطه عطف در توجه به کاهش مجازات حبس و نگاه ویژه به حوزه زندان بود.

بازرس ویژه دادگستری استان تهران در امور زندان ها با بیان اینکه قضات مکلف به اجرای قانون هستند، عنوان کرد: قضات نمی توانند خارج از چارچوب قانون حرکت کنند و تصمیماتی بگیرند که بر مبنای غیر قانون باشد. بر اساس همین نگاه، انتقاداتی نیز به قانونگذار وارد بود که با رویکرد جدید ریاست قوه قضائیه، قانون کاهش مجازات حبس تصویب شد.

وی از اثرات مثبت قانون مجازات حبس بر جامعه گفت و بیان کرد: قانون تغییرات بسیار اساسی و قابل توجهی دارد. به عنوان مثال در ماده یک قانون کاهش حبس، مجازات توهین را به جای حبس، جزای نقدی قرار داده است و حتی مجازات شلاق نیز برداشته شده است.

مقدسی از ایجاد تناسب در مجازات ها توسط قانون جدید گفت و ابراز کرد: حبس بیش از حداقل در ماده 2 این قانون را پیش بینی کرده اند و بر اساس آن، قضات حبس حداقلی را در ابتدا مد نظر قرار می دهند.

دسترسی سریع
آوای قانون