ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

در ضرب سكه مطرح شد؛ زن و شوهر کارمند صندوق مشترک داشته باشند

برنامه " ضرب سکه " با موضوع ( خانواده و بهره وری ) با حضور زهرا دوشابچی ، روانشناس و مشاور خانواده و ارتباط تلفنی با خانم کبیری فرد ، مدیریت فرهنگی در امور اقتصادی روانه آنتن شد.

1396/06/05
|
12:25
|

ضرب سکه : چگونه می توانیم بهره وری را در محیط خانواده افزایش دهیم؟

دوشابچی : معمولا اقتصاد کلان خانواده بر عهده پدر و اقتصاد خرد بر عهده مادر خانواده است.باید خرج ها را اولویت بندی کنیم و در ابتدای ماه خرج های ثابت مانند هزینه قبض برق ، گاز و ... را کنار بگذاریم ، بر روی آنچه که باقی می ماند برنامه ریزی کنیم و در میان این دست نیازها نیز اولویت بندی کنیم .پدر و مادر نیازهای مهم را با توجه به امکانات موجود درجه بندی می کنند و آنها را برآورده کنند.

دکتر کبیری فر: زمانی که بحث اقتصاد مطرح می شود یعنی ما منابع محدود داریم.اگر قرار باشد همین منابع را در جای درستی استفاده نکنیم و سرمایه گذاری درستی انجام ندهیم مطمئنا به مشکلات زیادی برمی خوریم.
به جرات می توان گفت همه خانواده هایی که وضع مالی خوبی دارند ریخت و پاش در آنها مفهومی ندارد.چراکه آنها با مدیریت و برنامه ریزی منابع خود را مصرف می کنند.

ضرب سکه : سرمایه گذاری در بانک روش مناسبی برای بهره وری است؟

دکتر کبیری فر: پس انداز کردن بسیار خوب است اما اینکه تمام فکر ما به دنبال پس انداز کردن باشد درست نیست.نکته قابل توجه این است که پول باید در جریان باشد.

پس انداز کردن اصول خاص خود را دارد.باید مشخص شود برای چه رده سنی و چه شخصی و چه وضعیتی باشد.پس انداز به این هدف که جیب ما خالی نباشد خوب است اما پس انداز به عنوان منبع درآمد به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ضرب سکه : برای خانواده های امروزی که خانم ها نیز کار می کنند ، آیا زن و شوهر می توانند درآمد خود را در صندوق مشترک قرار دهند و استفاده کنند؟

دوشابچی: جامعه ما در حال گذر از سنت به مدرنیته است.سنت میگوید مرد نان آور خانواده است و مالکیت با اوست اما در جامعه مدرن اینگونه نیست.خانم ها تحصیل کرده ، شاغلند و درآمد دارند.

در شرایط فعلی که درآمد یک مرد مکفی نیست و خانم بخشی از ساعت حضور در منزل را به شغل اختصاص می دهد باید مشارکت صورت گیرد و یک صندوق داشته باشند و از همان هزینه کنند.
اما زمانی که موضوع مالکیت مطرح می شود مانند خرید خانه ، خودرو و...هم خانوم و هم آقا مالک باشند و سهم داشته باشند.

ضرب سکه: آیا فرزندانمان باید از کودکی بیاموزند که همه پول توجیبی خود را پس انداز کنند؟روش صحیح پس انداز کردن را چگونه بیاموزیم؟

دکتر کبیری فر : بچه ها برای پس انداز باید بخشی از پول خود را پس انداز کنند و باید از کودکی بیاموزند مقدار کم پول خود را چگونه خرج کند تا بهترین بازخورد را برایشان داشته باشد و یاد بگیرند هدف گذاری و اولویت بندی کنند و از همه مهمتر اینکه بتوانند تصمیم بگیرند.

بسیاری از بزرگسالان چون از کودکی تصمیم گیری را نیاموخته اند ، بر روی سرمایه اصلی زندگی خود هدف گذاری نادرست و آزمون و خطا انجام می دهند.تشخیص درست و برنامه ریزی برای آن تصمیم اهمیت زیادی دارد.

دسترسی سریع
ضرب سکه