ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

در ضرب سكه رادیو گفت و گو مطرح شد : افرادی که ایده دارند اما پول ندارند چگونه شغل ایجاد کنند؟

برنامه " ضرب سکه " رادیو گفت و گو با موضوع مشاغل خرد با حضور خانم دکتر رستم خانی ، دکترای حرفه ای و مشاور کسب و کار و ارتباط تلفنی با دکتر آهنی ها ، عضو شورایعالی کار روانه آنتن شد.

1396/09/12
|
12:54
|

ضرب سکه : افرادی که مهارت و ایده های خوبی دارند اما بودجه بالایی ندارند آیا می توانند با دست خالی وارد کارهای کوچک و زودبازده شوند؟

رستم خانی : در مرحله نخست باید یک ایده را در نظر بگیرند و علایق و توانمندی ها و مهارت ها را شنایی کنید و ایده خود را با امکاناتی که خود دارد و می تواند از دولت و بخش های دیگر دریافت کند مورد بررسی قرار دهد.
بخشی در دولت به نام سامانه مشاغل خانگی شکل گرفته است و در حدود 4 هزار شغلی که در قالب شغل خانگی می توان انجام داد توسط این سامانه آورده شده است.
نخست باید به این موضوع توجه داشته باشند که شغلی را انتخاب کنند که موجب سر و صدا و ایجاد مزاحمت برای همسایگان نشود تا اعتراضی را به دنبال داشته باشد.
افراد به راحتی می توانند بسته به علایقی که دارند مانند صنایع دستی ، دوخت و دوز و ... و اگر دارای تحصیلات باشند در بستر فناوری اطلاعات و ...مجوز لازم را کسب کنند.

آهنی ها : کسب و کار خانگی عموما سرمایه اندکی برای شروع نیاز دارد.یکی از راهکارها تهیه مقدمات ، ایجاد شغل به صورت خانوادگی و استفاده از سرمایه های راکد اعضای خانواده است.به این روش که سرمایه افراد نزدیک را با توجیه اقتصادی جذب کنند ، در این حالت اگر سود ببرند هم به خود و هم به اطرافیانشان سود خواهند رساند.
طبیعتا برای مواردی که شخص هیچ گونه سرمایه ای ندارد باید به سمت مشارکت و تعاونی برود تا ترکیب کار و سرمایه به یک نتیجه برسد و یا باید به سمت مراکز و صندوق های مالی بروند و از آن ها وام دریافت کنند.

ضرب سکه : افرادی که ایده های خوبی در ذهن دارند چگونه می توانند آن ها را به عمل تبدیل کنند ؟ چه مراحلی برای کار خود باید انجام دهند؟

رستم خانی : خوشبختانه از سال 92 اتفاق خوبی در دانشگاه ها به نام استارت آپ ها روی داده است.افراد ایده های ذهنی خود را با توانمندی که دارند خلق می کنند و براساس برنامه ریزی ها که در استان ها وجود دارد ، در سامانه استانی خود وارد شوند و ایده های خود را با کارشناسان و مشاوران مطرح کنند و آن را به درستی نقد و ارزیابی کنند ، تیم تشکیل دهند و صفر تا صد ایده خود را بررسی کنند.تمام افکار خود را روی کاغذ بیاورند و یک بیزینس پلن عادی برای خود طراحی کنند و به کارشناسان اهل فن مراجعه کنند و موضوع را از جنبه های قانونی ، اقتصادی ، فنی و ... واکاوی کنند تا ببینند ایده ای که دارند در بازار پاسخ خواهد داد و چند نفر اکنون کار آنها را انجام می دهند.

ضرب سکه : کسب و کار خانگی موفقی ایجاد کرده ام اما هزینه های بالایی از جمله مالیات و برق و... وجود دارد.در کشورهای خارجی برای افرادی که کارآفرین هستند در آغاز راه معافیت های مالیاتی در نظر گرفته می شود و پس از رشد آن شغل از آنها مالیات دریافت کنند، آیا در کشور ما چنین امکانی فراهم است ؟

آهنی ها : برای برخی از مشاغل وجود دارد و افراد مطلع می توانند از معافیت های خاص استفاده کنند ، از این رو آشنایی با قوانین این حوزه اهمیت زیادی دارد.بسیاری از مشاغل به دلیل عدم آگاهی در خصوص قوانین از ادامه راه بار مانده اند.بنابراین خوب است برای افرادی که می خواهند سرمایه گذاری کنند دوره های آموزشی ارائه دهیم تا مسیر خود را به درستی بشناسند.
واقعیت این است که ما بتوانیم با این مشاغل در بازار بمانیم.بسیاری از مشاغل پس از مدتی متوجه می شوند درآمد آنها کفاف هزینه های آنها را نمی دهد.بنابراین ما نمی توانیم برای برخی از شغل ها معافیت ایجاد کنیم و برای برخی نه.باید سمت و سوی درست سرمایه گذاری برای افراد را تعیین کنیم.
در کشورهای پیشرفته در کنار کارهای کوچک ، مشاغل بزرگی راه اندازی شده است تا بتوانند هزینه های سربار را کنترل کنند.

دسترسی سریع
ضرب سکه