ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

ضرب سكه پاسخ می‌دهد؛ نوسانات ارزی چگونه امنیت اقتصادی را مختل می‌کند؟

کارشناسان در رادیو گفت‌وگو عنوان کردند: عدم ثبات ارز، عدم ثبات روانی و توان برنامه ریزی را در پی خواهد داشت و تمام بنیان‌های اقتصادی را متزلزل می‌کند.

1400/07/20
|
09:57
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه «ضرب سکه» با موضوع نقش پلیس امنیت اقتصادی در رشد اقتصاد ملی و رونق تولید با حضور سعید نیرومند، معاون اداره کل هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دکتر محمدتقی نظریان مفید، دکترای اقتصاد و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

***ضرب سکه: امنیت اقتصادی برای فعالان اقتصادی تا چه اندازه اهمیت دارد؟

نظریان: امنیت زیر ساختی است که حوزه‌های فعالیت خدماتی و اجتماعی را در بر می‌گیرد و اقتصاد یکی از این حوزه هاست یعنی نبود امنیت، تمام فعالیت‌های اقتصادی را دچار آسیب خواهد کرد. از یک نگاه اگر امنیت اقتصادی نباشد، جرائم اقتصادی در جامعه به وفور دیده می‌شود و به همین دلیل شخصی که فعالیت اقتصادی انجام می‌دهد هیچ گونه اطمینانی درباره نتیجه تلاش خود ندارد و یک نا امیدی در فعال واقعی اقتصادی ایجاد می‌شود؛ چون فردی که تولیدکننده است، ماحصل تلاش خود را با فردی که از مسیر غیر قانونی مانند رانت و اختلاس وارد حوزه اقتصادی شده، مقایسه خواهد کرد و از آنجایی که ثروت کمتری دارد، انگیزه خود را از دست می‌دهد.

از سوی دیگر وقتی امنیت اقتصادی نباشد تصمیم گیری‌ها با اطمینان همراه نیستند. زمانی که یک تولید کننده و سرمایه گذار نتواند آینده خود را پیش بینی کند و نوسانات بازار به نحوی باشد که نتواند برنامه ریزی کند، دست به عصا خواهد شد و متوقف می‌شود. در نتیجه به فعالیت‌های اقتصادی وارد نمی‌شود و ریسک نمی‌کند و برآیند این موضوعات توقف توسعه اقتصادی است.

***ضرب سکه: یکی از دغدغه‌های فعالین اقتصادی قاچاق است برای کاهش این نگرانی‌ها چه باید کرد؟

نیرومند: بازرگانی که کار قانونی انجام می‌دهد و هم تولید کننده، قاچاق را به عنوان یکی از موانع کار خود می دانند. طبیعتا برطرف کردن این موضوع صرفا با اقدامات پلیسی و برخورد قهری ممکن نیست و به صورت ریشه‌ای موضوع را حل کرد. اگر فضا برای یک جرم اقتصادی نا امن باشد خود به خود پیشگیری هم صورت خواهد گرفت. از این رو باید مبادی ورودی و مفرهای که مورد سواستفاده‌ی بزهکاران و قاچاقچیان قرار می‌گیرد را مسدود کنیم.

قانون گذار معافیت‌های قانونی برای‌ تسهیل فرآیند‌های تجاری تعیین کرده است که سود جویان با تمسک به بخشی از این قوانین، اقدامات مجرمانه‌ی خود را انجام می‌دهند، کالا‌های تجاری را خارج یا وارد می‌کنند. ستاد مبارزه با قاچاق به عنوان یک نهاد سیاست گذار، هماهنگ کننده و برنامه ریز شامل 26 دستگاه می‌شود که در تصمیم سازی‌ها مهم و تاثیر گذار هستند.

حجم کالای قاچاق که ستاد مبارزه با قاچاق رسما اعلام کرده ست، بیش از 12 میلیارد دلار است. در کنار سیاست گذاری‌های حمایتی اعم از حقوق و عوارض گمرگی که توسط دولت صورت می‌گیرد، سهم نیروی انتظامی این است که امنیتی که برای سرمایه گذار از بین رفته است و او را دچار ور شکستگی کرده است بازگرداند. در اینجا پلیس امنیت اقتصادی به صورت تخصصی وارد می‌شود و فعالیت‌های این نهاد محدود به کشف کالای قاچاق نیست.

***ضرب سکه: کنترل ارز تا چه اندازه می‌تواند به امنیت اقتصادی کمک کند؟

نظریان: ارز به دلیل نقش اساسی در تولید و توزیع کالاها در اقتصاد کشور بسیار اهمیت دارد. عدم ثبات ارز، عدم ثبات روانی و توان برنامه ریزی را در پی خواهد داشت و تمام بنیان‌های اقتصادی را متزلزل می‌کند. اگر ارز کنترل نشود، اقتصاد به عواملی وابسته می‌شود که خارج از کنترل خواهد بود و به طور مستقیم با عمق بسیار زیاد بر اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد حتی بخش‌هایی که ارتباطی به واردات ندارد. به معنای دیگر اگر ارز مادام در نوسان باشد، امکان تحلیل، تخمین و برنامه ریزی آینده وجود نخواهد داشت و تمام سرمایه گذارها با توجه به ریسک گریز بودن، ترجیح می‌دهند فعالیتی انجام ندهند. از این رو یکی از کارهایی که باید ناجا در حوزه‌ی قاچاق ارز انجام دهند، دقت بر روی کنترل نوسانات نرخ ارز است.

***ضرب سکه: آیا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس روال و مدل سابق پیش پی رود؟

نیرومند: زمانی که نرخ ارز در کشور بالا برود یا ارزش پول کاهش یابد با رشد قاچاق خروجی هم مواجه خواهیم شد. ستاد یک ساختار شناور دارد که با توجه به مقتضیات زمان تصمیمات مناسب را انجام می‌دهد و با تشکیل قرارگاه‌ها و کارگروه‌ها و از طریق کمیسیون‌های موجود در استان با همکاری دستگاه‌ها‌ی زیربط، در خصوص آن کالا و موردی که پیش آمده اقداماتی را صورت می‌دهد. به طور مثال راجع به سقفی که برای ورود کالای ملوانی به کشور وجود دارد تصمیماتی بگیریم و با توجه به موقعیت، آن را کاهش دهیم. در نظر داریم روش قدم به قدم به صورت منطقی پیش برویم.

در خصوص ارز باید فاکتورهایی را در نظر گرفت تا محاسبات تاجر به طور مستقیم و تولید کننده به صورت غیر مستقیم دچار مشکل نشود، از سوی دیگر تهیه ارز به میزان زیاد هم بازار را بهم می‌ریزد و تعادل بین تصمیمات بانک مرکزی به عنوان متولی این امر دچار تزلل می‌شود. درباره واردات لوازم خانگی، قرار گاه مربوطه تاسیس و به استان‌ها ابلاغ شده است تا جلوی اتفاقات بد را بگیریم.

دسترسی سریع
ضرب سکه