ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

سرهنگ امینی خبر داد: افزایش 45 درصدی کشف پرونده‌های سازمان یافته در ناجا

سرهنگ امینی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در سال اخیر کشف پرونده‌های سازمان یافته، ملی و مهم در حدود 45 درصد افزایش داشته است و به طور میانگین در دوسال شاهد رشد 47 درصدی کشفیات بوده‌ایم.

1400/07/20
|
12:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سرهنگ جلال امینی، رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس امنیت اقتصادی ناجا با حضور در برنامه «ضرب سکه» درباره نقش پلیس امنیت اقتصادی در رشد اقتصاد ملی و رونق تولید گفتگو کرد.

امینی در ابتدا با یادآوری این که جرایم اقتصادی و قاچاق یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است، اظهار کرد: به دلیل اهمیت این موضوع، پلیس امنیت اقتصادی از دو سال پیش کار خود را در حوزه‌ی جرائم اقتصادی و قاچاق شروع کرده است. براساس ماده‌ی 8 قانون، کشف و مقابله با جرائم اقتصادی از وظایف ناجا بود اما پس از تشکیل پلیس امنیت اقتصادی، تمرکز بیشتری یافت.

وی افزود: پیش تر بر کشف و مقابله با قاچاق و جرائم اقتصادی تمرکز داشتیم اما در پلیس امنیت اقتصادی، پیشگیری، پیش بینی، شناسایی، کنترل و کشف را به عنوان ماموریت این پلیس تعریف کرده‌ایم. درواقع پلیس امنیت اقتصادی با تمرکز بر جرائم سازمان یافته اقتصادی در صدد ایجاد فضای امن برای تمامی سرمایه گذاران، بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی است.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر این که قاچاق کالا، اقتصاد هر کشوری را چالش روبرو خواهد کرد، عنوان کرد: اگر قاچاق به صورت سازمان یافته باشد قطعا خطرات آن چندین برابر خواهد بود به طوری که این پدیده در سراسر جهان به عنوان اقتصاد در سایه، پنهان و منفی وجود دارد.

امینی به آماری در خصوص جرائم اقتصادی اشاره کرد و گفت: در سال اخیر کشف پرونده‌های سازمان یافته، ملی و مهم در حدود 45 درصد افزایش داشته است و به طور میانگین در دوسال شاهد رشد 47 درصدی کشفیات بوده‌ایم. این اعداد نشان می‌دهند پیش بینی و پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است و تمامی رده‌های عملیاتی وارد کار شده‌اند.

وی ادامه داد: از آنجایی که ایران بیش از 4000 کیلومتر مرز زمینی و بیش از 2000 کیلومتر مرز دریایی دارد حجم قاچاق خروجی، عددی بزرگ نزدیک به 3 میلیارد دلار است.

به گفته این پلیس امنیت اقتصادی، نبود ثبات اقتصادی و سیاسی در کشورهای همسایه و کاهش ارزش پول ملی در چند سال گذشته انگیزه بزرگی برای افراد سودجو و قاچاقچیان ایجاد کرده است.

امینی با بیان این که پلیس امنیت اقتصادی در حوزه قاچاق معکوس دام و کالای استراتژیک و سوخت توفیقات خوبی داشته است، اظهار کرد: بحث قاچاق ته لنجی یا ملوانی یکی از موضوعات چالشی ماموریت پلیس است چرا که آیین نامه‌ای از سوی دولت در جهت رفاه مرز نشین‌ها و ساحل نشینان صادر شده است که معافیت‌هایی برای آنها دارد و اهالی این بخش‌ها می‌توانند کالاهایی بنابر نیاز استان وارد کنند اما حجم بسیار بالایی از قاچاق به وسیله لنج‌ها وارد کشور و استانهای ساحلی می‌شود و هزینه‌های هنگفتی به ناجا تحمیل می‌کنند.

وی تاکید کرد: برخورد قهری و خیابانی پاسخگو نیست و باید برخوردهای ایجابی را داشته باشیم. درواقع همه دستگاه‌ها از لحاظ نرم افزاری باید همکاری داشته باشند و با استفاده از سامانه در ابتدای کار که هنوز اتفاقی نیافتاده است از وقوع آن جلوگیری کنند.

دسترسی سریع
ضرب سکه