ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

كارشناس فناوری در ضرب سكه: فناوری اطلاعات در کسب‌وکار یک انتخاب نیست و یک الزام است

رستم خانی در رادیو گفت و گو عنوان کرد: فناوری اطلاعات علاوه بر آموزش، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی نیاز دارد، زیرساخت و نیروی انسانی و دانش در کشور وجود دارد.

1400/08/09
|
08:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، برنامه ضرب سکه با موضوع نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه کسب و کار با حضور دکتر فاطمه رستم خانی (مشاور و مدرس، کارآفرین، دستیار معاونت توسعه کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات وزارت رفاه ،کار و امور اجتماعی) و مهندس رسول قربانی( کارشناس فناوری‌های مالی و عضو کمیسیون پرداخت یاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران) روانه آنتن شد.

ضرب سکه: در توسعه کسب و کارها فناوری اطلاعات و ارتباطات چگونه موثر است؟

رستم خانی: تاثیر فناوری اطلاعات در کسب و کار به نسبت یک دهه پیش به مراتب بیشتر است و سهم غیر دیجیتال پایین آمده است.

قربانی: به طور کلی فناوری اطلاعات و ارتباطات آنچه به ارمغان می آورد، بحث فراگیری و دسترسی پذیری است .امکانات و دسترسی به چیزهایی برای افراد در شهرهای دور و نزدیک و حتی روستاها تأمین می‌کند به شکلی که قبل از آن فقط برای جامعه شهرنشینی یا بعضاً پایتخت نشینی در دسترس بوده است.

ضرب سکه: فناوری اطلاعات چقدردر بهره‌وری کسب و کارها موثر است؟

رستم خانی: عموماً برای کمک به کسب و کارهایی که به صورت سنتی هستند و به دنبال اجرایی کردن از سنتی به دیجیتال هستند، در حوزه های بسیاری می شود به آنها کمک کرد. وی عنوان کرد: متخصصانی که در این حوزه ی کاملاً تخصصی فعالیت می‌کند در تعداد با یک پارادایمی مواجه هستند و از سویی بیشترین تعداد بیکاران در این حوزه است و طرف دیگر کسانی را داریم که متخصص ولی تعدادشان کم است و مجموعاً افراد تا به حدی از تخصص می‌رسند در خارج از کشور درآمد خوبی دارند پس فضای مهاجرت متاسفانه برای این افراد سهل تر می‌شود و کسب و کارهای تخصصی ما را این افراد خالی می‌کنند.

قربانی: در این زمینه در لبه تکنولوژی هستیم ما پیش از این در صنایع سنتی خیلی در لبه تکنولوژی نبودیم در فناوری اطلاعات می‌شود در لبه تکنولوژی باشیم وقتی در لبه تکنولوژی هستیم یعنی تقریباً افرادی که تخصص در فناوری اطلاعات پیدا می‌کند، فاصله شان با دنیا کم است و وقتی خود را مقایسه می‌کنند با خارج از ایران که احتمالاً درآمد بیشتری دارند ، این برای ما یک چالش است ولی یک فرصتی هم هست،دقیقا به همان شکل که ما در لبه تکنولوژی با دنیا قرار داریم می‌توانیم نرم‌افزارها و محصولاتمان را صادر کنیم و یا به صورت پیمانکاری در دنیا ورود کنیم.

ضرب سکه: برای رشد کسب و کارها چه کارهایی می توان انجام داد؟

قربانی : فناوری اطلاعات یک انتخاب نیست و یک الزام است. ما باید به جای اینکه نگران این باشیم که کارها به سمت دیجیتال نمی آیند باید سراغ نهادهایی که این موضوع را ترویج می‌دهند برویم.

رستم خانی : سهم کسب و کارهای خرد فروشی تقریباً رتبه دوم را دارد و سهم خرده‌فروشی در تجارت تکنولوژی در کشور ما زیر یک درصد نسبت به جهان است. پس فرصت شغلی وجود دارد. شاید بعضی از کسب و کارها از بین برود ولی کامل تر و جامع تر و فراگیرتر از آن به وجود می‌آید که رفاه و بهره‌وری در آن بسیار است و هزینه پایین تر است. ما در خیلی از فرصت‌های شغلی هنوز ورود نکردیم با اینکه امکان دارد بعضی چیزها از بین برود ولی تغییر موجب ایجاد ارزش افزوده و ثروت خواهد شد.

ضرب سکه : آیا تغییر مدل کسب و کارها موجب سرعت رسیدن به بازار تجارت می شود؟

قربانی : در بحث مدل کسب و کارهای جدید در کشور، مانند گلخانه داری است که یک صنعت سنتی است در استان مازندران گلخانه ها خیلی کوچک و در حد خانه ها یا حیاط خانه ها شکل گرفته که یک فرد این گلخانه ها را درست کرده است و در شبکه های اجتماعی این گلها را می فروشد، با شناسایی فرصت گل‌هایی که گرانقیمت و کوچک هستند و هزینه بسته بندی و ارسال کمتری دارند را انتخاب کرده و می فروشند.

ضرب سکه: در این زمینه نیاز به آموزش داریم؟

رستم خانی : علاوه بر آموزش، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی را باید درست کنیم. زیرا زیرساخت و نیروی انسانی و دانش در کشور وجود دارد. مثلاً ما در کشور با کم‌آبی مواجه ایم و بسیاری از استان‌های جنوبی دچار کم‌آبی و مشکل بیکاری هستند. ما الان با کشت گیاهانی که کمترین آب را نیاز دارند و با کمترین هزینه می توان گلخانه ای ساخت که حتی آموزش آن هم می‌توان آنلاین باشد. می‌توان هم آب و نور و همه رسیدگی‌ها را تحت نرم‌افزار کنترل کرد. وی افزود: پس با یک مدیریت صحیح و کامل به این نتیجه می رسیم.

ضرب سکه :کسب و کاری که هنوز کار خود را شروع نکرده چه کند تا سرعت شان بیشتر شود؟

قربانی: متاسفانه در قلب سیاست‌گذاری‌های نهادهای دولتی یک رویکرد راه بنداز- راه بنداز است. پیشنهاد می‌دهم خیلی دنبال سیاستگذار و نهادهای دولتی نباشند .چون بسیار کند هستند و فرصت از بین می‌رود پس منتظر کسی نباشند.

رستم خانی : به کسی که مدعی است که کسب و کار راه بیندازد فضا بدهیم و در یک سال رصد کنیم که توانمندی را دارد و کمک کنیم و مانع قرار ندهیم. این کارشناس عنوان کرد: کسی بتواند داده در همه حوزه‌ها جمع‌آوری کند و به دولت مطرح کند و ایده پردازان ما از این جسارت و از یک پشتکار مستمر برخوردار باشند و سماجت کنند. به هر حال دولت نیاز به این اطلاعات دارد و می‌تواند روزی ارائه دهد.

قربانی در پایان عنوان کرد :خیلی وقت ها با ترکیب اتفاق ها نتیجه خوبی داریم مثل حوزه کشاورزی ،کسانی می‌خواهند کسب و کار راه بیندازند و پول ندارند زیرساخت و دانش را دارند و مجبور گرفتن تسهیلات سنگین با سود بالا می شوند ،در اینجا ما باید لگو لاتور داشته باشیم.

رستم خانی: در حال حاضر دانش و ایده وجود دارد و طبق رندوم گرفته شده نشان می‌دهد تقریباً 50 درصد در این حوزه متغیر فردی موفق هستند. در حوزه نهادی و در مجوزها و در هماهنگ کردن ها ما مشکل داریم اگر مدیران محترم کنار قضیه باشند شاید موفقیت‌های ما سریع تر شود.

دسترسی سریع
ضرب سکه