ضرب سکه شنبه ها از ساعت 11:00 به مدت 45 دقیقه

افضلی: بسیج بستر خوبی برای ارائه خدمت است

افضلی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: حوزه‌های مقاومت بسیج در شهرها، شناخته شده است و افرادی که توانمند هستند و مهارت‌هایی دارند می‌توانند به حوزه‌ها مراجعه کنند و از اقداماتی که برای کارآفرینی ایجاد شده است استفاده کنند .

1400/08/30
|
09:42
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو؛ برنامه « ضرب سکه » با حضور دکتر مرضیه افضلی (مدیر کارآفرینی سازمان بسیج جامعه زنان) و مهندس مسعود حمزه (مدیر اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی سازمان بسیج سازندگی) و با موضوع نقش بسیج سازندگی در توسعه فرهنگ کار و تلاش، روی آنتن رفت.

ضرب سکه: بسیج چه کمکی به کار و کارآفرینی در جامعه می‌کند؟

افضلی: بسیج از جنس مردم است و از این حیث موثر است که مردم ضرورت فرهنگ کارآفرینی را درک کنند و در این راستا باید برنامه‌ریزی شود تا به ذهن کارآفرینی برسیم، و باعث پیشرفت کشور شویم.

حمزه: چیزی که اقتصاد ما را می‌تواند نجات دهد مردمی کردن اقتصاد است و بسیج هم از جنس مردم است و این امتیاز مثبت برای بسیج است که باعث می‌شود همه نوع اقتصاد به دست مردم شکوفا شود.

ضرب سکه: چه موضوعاتی برای کار آفرینی اولویت و اهمیت دارد؟

افضلی: یک اولویت‌ بلندمدت داریم و یک اولویت کوتاه مدت، بلندمدت نهادینه شدن فرهنگ کارآفرینی است. باید فرزندانی تربیت کنیم که سخت کوش و خلاق و نوآور باشند و فرصت‌ها را بشناسند و مادران باید توانایی داشته باشند کودک کارآفرین تربیت کنند.

ضرب سکه: در حوزه صنایع تبدیلی چه فعالیتی داشته‌اید؟

حمزه: یکی از سیاست‌هایی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد، سیاست اقتصاد مقاومتی بود ایشان می‌فرمایند: راه نجات کشور ایجاد صنایع تبدیلی در روستاها است .دربسیج صنایع تبدیلی، برای هر شهرستان یک محصولی که شاخص باشد به عنوان قطب محصول آن شهرستان شناسایی شده و سعی شده بهره کامل از قطب محصول انجام شود و ضایعات آن به چرخه اقتصاد برگردد و مقدار قابل توجهی رشد اقتصادی حاصل شده است.

ضرب سکه: برنامه کوتاه مدت برای کارآفرینی چیست؟

افضلی: چون تعداد بسیاری از مشاغل خانگی را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، ما قطبهای بانوان را شناسایی کرده‌ایم که بیشتر در حوزه صنایع دستی است و تمرکز ما در این است که محصولات صنایع دستی با کیفیت و بازار خوبی تولید شود . مراکز کارآفرینی در حوزه‌های مقاومت بسیج ایجاد شده این مراکز به کسانی که کسب و کار می‌خواهند راه اندازی کنند مشاوره می‌دهند.

ضرب سکه: بسیج سازندگی در چه حوزه‌هایی فعالیت دارد آیا آماری وجود دارد؟

بسیج سازندگی در حوزه اقتصاد و اقتصاد مقاومتی فعالیت‌های مختلفی داشته است. قطب‌های صنایع تبدیلی و کارگاه‌های اقتصاد مقاومتی بر اساس ظرفیت منطقه‌ها ایجاد شده است.

وی افزود: در کنار قطب‌های صنایع تبدیلی، صندوق قرض الحسنه وجود دارد که با یک ساختار جدید نهادینه شده است، صندوق‌هایی که تسهیلاتی برای اشتغال‌زایی و کسب و کار می‌دهند و این خود شغل و کارگاه‌های بسیاری را ایجاد کرده است . این کارگاه‌ها نزدیک به 6400شغل تا انتهای سال ایجاد می‌کنند.

ضرب سکه: آیا کارآفرین در بسیج حمایت می‌شود؟

افضلی: از نقطه شروع ایده تا زمانی که کسب و کار به ثمر برسد نظر ما این است که حمایت شود و در راستای حل مشکلات و رفع موانع اقدام کرده‌ایم. اکثر مراجعین ما زنان سرپرست خانوار هستند و افراد توانمندی نیستند. ما افراد صاحب ایده داریم که باید رشد کنند تا بتوانیم درآمدی برای زن سرپرست خانوار ایجاد کنیم. می‌توانیم با اتصال به دانش تولید محصولات جدید داشته باشیم.

ضرب سکه: درون‌زا و برون‌گری را توضیح دهید؟

حمزه: درون زایی یعنی ایجاد ارزش افزوده محصولاتی که در داخل داریم و ما بیشتر روی محصولات کشاورزی تمرکز کرده‌ایم و باعث شده از دور ریز و ایجاد خسارت در محصولات جلوگیری کند و در شهرهای مرزی از محصولات تولید شده برای صادرات با همکاری بسیج سازندگی چرخه ایجاد شده است.

ضرب سکه: بسیج برای اشتغال جوان‌ها چه کارهایی انجام داده است؟

افضلی: 1_ مهارت افزایی، مهارت‌های فنی و حرفه‌ای که خدماتی را بتوانند تولید کنند و مهارت‌های کسب و کار که بتوانند محصولی را که تولید کردند مورد پسند بازار باشد 2_ وام‌هایی برای اشتغال اختصاص داده شده که می‌توانند به عنوان منبع سرمایه در نظر بگیرند.

ضرب سکه: آیا از نیمه‌های راه کسب و کار می‌توان از حمایت بسیج استفاده کرد؟

حمزه: لزومی ندارد که حتماً از ابتدا با ماشروع کنند. تسهیلاتی که در سطح استان‌ها پرداخت می‌شود چند جهت دارد یکی بحث ایجادی که از ابتدا شروع می‌کند و دوم کارگاه‌های توسعه‌ای که مقداری از کار را شروع کرده‌اند و نیاز به حمایت دارند.

افضلی در پایان بیان کرد: حوزه مقاومت بسیج در شهرها، شناخته شده است و افراد توانمند که مهارتی دارند می‌توانند به حوزه‌ها مراجعه کنند و از اقداماتی که برای کارآفرین ایجاد شده استفاده کنند .بسیج بستر خوبی برای ارائه خدمت است.

حمزه در پایان اظهار کرد: مهمترین رسالت بسیج سازندگی راهبری گروه‌های جهادی در سطح کشور است. در بحث اشتغال ایده ما پیوند زدن گروه‌های جهادی با اقتصاد است.

دسترسی سریع
ضرب سکه