مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس كمیسیون صادرات اتاق بازرگانی: کاهش قاچاق باید تاثیر خود را در اقتصاد نشان دهد

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی با اشاره به آمارکاهش کالاهای قاچاق ، اظهار داشت: اگر آمار کاهش میزان قاچاق به 15 میلیارد ، واقعی باشد، باید نتیجه آن را در اقتصاد ببینیم.

1396/05/31
|
09:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع آمار قاچاق کالا و با حضور دکتر علی رضایی مشاور حوزه معاونت اقتصادی وزارت کشور و دکتر کیومرث کرمانشاهی عضو اتاق بازرگانی و رئیس کمیسیون صادرات اتاق روانه آنتن شد.

دکتر کیومرث کرمانشاهی در آغاز اقتصاد پویا را دارای دو ویژگی دانست و گفت: نخستین ویژگی یک اقتصاد پویا این است که باید از شفافیت کامل برخوردار باشد و دوم اینکه باید غیر رانتی باشد و در حقیقت در جهت رانت زدایی حرکت کند. متاسفانه نه فقط در آمار قاچاق بلکه در آمار تجارت نیز اشکالات زیادی وجود دارد.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: در چهار ماه نخست سال هیچ آماری راجع به تجارت منتشر نشده که حدس می زنیم دلیل این موضوع کاهش تجارت بوده که این موضوع در ادامه روند کاهش تجارت خارجی کشور در سه سال گذشته به ویژه در حوزه کالاهای غیر نفتی است.

وی افزود: در تجارت فرامرزی که بانک جهانی سالانه وضعیت آن را رصد می کند، شاخص های مختلفی داریم که یکی از این شاخص ها، وضعیت کسب و کار است. در تجارت فرامرزی در بین 190 کشور، در حال حاضر رتبه 170 را داریم که متناسب با جایگاه جمهوری اسلامی ایران نیست.‌

عضو اتاق بازرگانی و رئیس کمیسیون صادرات اتاق با اشاره به اینکه سه عامل در بانک جهانی در خصوص تجارت فرامرزی انداره گیری می شود، اظهار داشت: هزینه تجارت برای یک کانتینر از مبدا تا مقصد، تعداد اسناد تجاری و زمان سه عاملی هستند که باعث می شود تجارت در یک کشور اعم از صادرات و واردات، روان انجام شود یا با کندی صورت بگیرد.

کرمانشاهی با اشاره به آمارهایی که در خصوص کاهش کالاهای قاچاق است، اظهار داشت: اگر آماری که گفته می شود میزان قاچاق به 15 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است، واقعی باشد، باید نتیجه آن را در اقتصاد ببینیم در حالی که امروز کسب و کار اگر مشکل تر نشده باشد، راحت تر نیز نشده است و آمار بانک جهانی نیز موید همین موضوع است.

وی اضافه کرد: البته باید یک موضوع مهم را نیز در نظر بگیریم؛ حجم تجارت ایران در سه سال گذشته کاهشی است. سال 93 حجم تجارت بدون نفت 102 میلیارد دلار بود که 52.5 میلیارد دلار آن واردات و 49.5 میزان صادرات بود. سال 95 حجم تجارت خارجی بدون نفت 87 میلیارد دلار شده است که 15 میلیارد دلار کم شده است. این در حالی است که در دولت های نهم و دهم هر سال بیش از ده درصد شاهد افزایش تجارت به ویژه در صادرات بودیم.

دکتر علی رضایی در ادامه با اشاره به سال 92 گفت: در همان سال اگر میزان واردات رسمی را با غیر رسمی در نظر بگیریم، متوجه می شویم نسبت قاچاق به واردات رسمی، 34 درصد است. همچنین نسبت قاچاق به صادرات 25 درصد و یا برای کل مبادلات تجاری نیز 30 درصد حجم قاچاق ارزیابی شده است.

وی افزود: در ایران قاچاق کالا ابعاد گسترده تر و پیچیده تری دارد. کالاهایی که به صورت قاچاق وارد می شوند، دو نوع هستند؛ مشروبات الکی که به کشور قاچاق می شود از نوع کالاهای ممنوعه است و کالاهایی که واردات آن ممنوع نیست اما به صورت قاچاق وارد کشور می شوند.

مشاور حوزه معاونت اقتصادی وزارت کشور با اشاره به تنوع کالاهایی که قاچاق می شوند، درباره ادعای کاهش آمار قاچاق اظهار داشت: در حالت خوشبینانه ده درصد میزان کشفیات بیشتر شده در حالی که حتی آمار پرونده هایی که در این حوزه است نشان می دهد این بخش نیز کاهش داشته است. بر اساس آمار فقط کل کشفیات قاچاق کالا و ارز سه درصد است.

دسترسی سریع
مناظره