مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیركل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز: آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا مبنای برنامه ریزی است

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه آماری که ستاد منتشر می کند، مبنای برنامه ریزی اقتصادی است، گفت: آمارها اگر بر مبنای روش های علمی شناخته شده باشد، قابل توجه خواهد بود.

1396/05/31
|
11:45
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع آمار قاچاق کالا و با حضور دکتر پرهام فر مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دکتر علی باریکانی اقتصاددان و مدرس دانشگاه روانه آنتن شد.

دکتر پرهام فر در آغاز درباره آمارهای مربوط به میزان قاچاق کالا و ارز گفت: قطعا هر زمان در هر حوزه ای حقیقت پنهان باشد، اطلاعات و آمار در آن حوزه دقیق نخواهد بود. از سال های گذشته در مورد میزان حجم قاچاق های ورودی و خروجی آمارهای متفاوتی ارائه می شود.

وی درباره دلایل ارائه آمارهای متفاوت در خصوص قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: عمده ترین دلیل آن است که روش محاسبه اقتصاد پنهان و قاچاق متفاوت است. بالغ بر 24 روش برای اندازه گیری حجم اقتصاد پنهان وجود دارد که دانشگاه ها با این روش ها پیش بینی می کنند حجم قچاق چه میزان است و یا در آینده به چه حدی می رسد.

مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق ارز و پولشویی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به قانون جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عنوان داشت: این قانون تصریح دارد از آن جایی که برای برنامه ریزی نیاز به آمار مستند داریم، همه دستگاه ها باید تمرکزشان را بر آماری که ستاد منتشر می کند، بگذارند زیرا آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز معیار محسوب می شود.

وی با بیان اینکه آماری که ستاد منتشر می کند، مبنای برنامه ریزی اقتصادی است، ابراز داشت: بقیه آمارهایی که در کشور منتشر می شود اگر بر مبنای روش های علمی شناخته شده باشد، قابل توجه خواهد بود.

پرهام فر با خاطرنشان کردن این موضوع که در گذشته آمار قاچاق به مرز 25 میلیارد رسیده بود، بیان کرد: با اقداماتی که در زمینه مبارزه با قاچاق انجام شده است این رقم به 15 میلیارد دلار رسیده است. این آمار بر اساس فعالیت های میدانی و هم مشهودات ستاد از نظر ریاضی به دست آمده است.

دکتر علی باریکانی در ادامه گفت: با وجود آنکه در قانون قاچاق تعریف شده است اما معتقدم باید یک باز تعریف در آن صورت بگیرد. به عنوان مثال وقتی یک کالا از کشور دیگری وارد می شود، لب مرز به آن "لیبل" چینی زده می شود که تعرفه کمتری به آن تعلق بگیرد. باید مشخص شود این کالا تخلف است یا قاچاق. به اعتقاد بنده این موضوع یک قاچاق است.

این اقتصاد دان ادامه داد: یکی از افرادی که سال ها قبل در این حوزه فعالیت می کرد، راه متفاوتی را برای دور زدن قانون در نظر داشت. بر اساس قانون تعرفه کفش دو درصد بود. این افراد لنگه راست کفش را از مرز بازرگان می آورد و لنگه چپ را از مرز مهران وارد می کرد و به این شکل تعرفه کمتری پرداخت می کرد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در هر بخش اقتصاد، مشکل بانک اطلاعاتی داریم، عنوان داشت: اساسا نبود آمار و اطلاعات دقیق یکی از مشکلات اصلی اقتصاد و حتی کلان کشور است. به عنوان مثال چین در مورد واردات به ایران یک عدد اعلام می کند و گمرک میزان واردات را عدد بسیار کمتری اعلام می کند که نشان می دهد بقیه آن قاچاق شده است.

دسترسی سریع
مناظره