مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارشناس ارشد مدیریت مخزن: مشکلات در صنعت نفت به سوء مدیریت بر می گردد و نه نبود امکانات و تجهیزات

کارشناس ارشد مدیریت مخزن گفت: متاسفانه در چند سال اخیر مشکلات مدیریتی در حوزه نفت را بر گردن تحریم ها انداختیم هر چند که تحریم ها تاثیر دارد اما این موضوع به سوء مدیریت و نه نبود امکانات و تجهیزات بر می گردد.

1396/07/13
|
12:06
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع تزریق گاز به مخازن نفتی آری یا خیر؟ و با حضور مهندس مسلم مرادی کارشناس ارشد مدیریت مخزن به روی آنتن رفت.
مهندس مسلم مرادی در آغاز درباره علت تزریق گاز به ذخایر نفتی، عنوان داشت: وقتی مدت زمانی از تولید میدان می گذرد، رفته رفته دچار کاهش فشار مخزن می
شود. تخلیه مخزن موجب می شود، فضای خالی در معدن به وجود بیاید و سیال نتواند از زیر به سطح زمین انتقال پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: تزریق گاز روشی بود که از سال 53 و قبل از انقلاب شروع شد و از نظر اجرایی سال 56 صورت گرفت. شرکت های خارجی که در ایران بودند به نحو غیر صیانتی برداشت می کردند و هیچ گونه تزریقی انجام نمی دادند و برخی از میادین تولید بالای یک یا دو میلیون بشکه نفت داشتند.

این کارشناس ارشد مدیریت مخزن با اشاره به اینکه بعد از انقلاب روند تزریق گاز به مخازن پیش گرفته شد، عنوان داشت: البته این روند خیلی ضعیف بود تا اینکه در سال 94 حدود 94 میلیون مترمکعب روزانه تزریق گاز به میادین ذخیره ای داشتیم.

وی به جنبه قانونی اشاره کرد و عنوان داشت: در برنامه پنجم و ششم توسعه افزایش بازیافت یک درصدی را مورد تاکید قرار داده اند. البته در برنامه پنجم توسعه این مهم محقق نشد.

مرادی با اشاره به کمبودها و چالش ها تصریح کرد: متاسفانه در چند سال اخیر مشکلات مدیریتی در حوزه نفت را بر گردن تحریم ها انداختیم هر چند که تحریم ها تاثیر دارد. بخش قابل توجهی از میادین به جز سه بخش، در تمام فصول با کمبود گاز برای مردم همراه بودند. در سال های اخیر حدود ده فاز پارس جنوبی را برای تولید دایر کردیم، اما همه آنها برای مصرف خانگی در نظر گرفته ایم. این موضوع به سوء مدیریت و نه نبود امکانات و تجهیزات بر می گردد.

وی با اظهار به اینکه سه عامل مهم در تزریق گاز تاثیر گذار است، عنوان کرد: نرخ تزریق، تزریق تجمعی و حجمی که در مدت زمان تزریق می شود عوامل تاثیر گذار بر تزریق گاز هستند. مطالعات نشان داده که اگر ما 200 میلیون متر مکعب را در بازه 15 ساله تزریق کنیم در بدترین شرایط هر 200 متر مکعب گاز جایگزین یک بشکه نفت می شود و در بهترین شرایط هم 75 متر مکعب گاز جایگزین یک بشکه نفت خواهد شد.

کارشناس ارشد مدیریت مخزن افزود: یعنی در بدترین شرایط با احتساب هر دلار 50 دلار، می توانیم حداقل می توانیم از محل تزریق گاز 300 میلیارد دلار درآمد داشته باشیم در صورتی که اگر بخواهیم 200 میلیون متر مکعب صادر کنیم یا به مصرف خانگی دهیم یا به پتروشیمی دهیم خیلی درآمد ناچیزی برایمان خواهد داشت.

وی متذکر شد: امروز برای تزریق گاز دیر است و چند سال بعد اگر بخواهیم همین برنامه را دنبال کنیم بخشی از نفت ما غیر قابل استحصال می شود.

دسترسی سریع
مناظره