مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

دانشیار دانشگاه صنعتی امیركبیر: کنکور فاقد جایگاه و اعتبار سیاسی است؛ گفتمان سیاسی در کنکور جایی ندارند

دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به سیاسی شدن برگزاری و حذف کنکور، آن را فاقد جایگاه و اعتبار سیاسی دانست و گفت: آدم های سیاسی حق ندارند درباره کنکور حرف بزنند.

1396/09/23
|
13:00
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع حذف سازمان سنجش و رفع موانع کنکور و با حضور دکتر سعید ستایشی عضو هیئت علمی و دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر آرش حسام پور دکترای تخصصی ژنتیک به روی آنتن رفت.

دکتر سعید ستایشی با بیان اینکه قطعا نمی توان مخالف وضع فعلی اجرای کنکور بود، گفت: طبیعتا وضع موجود بسیار چالش بر انگیز است و به همین دلیل باید شرایط را تغییر داد. کنکور به این دلیل ایجاد شد تا دو موضوع اجتماعی را به سامان برسانند؛ نخست آنکه متناسب با استعدادی که در داوطلب ها وجود دارد، بر صندلی های محق خودشان قرار دهند و دوم آنکه عدالتی را در سطح کشور جهت ایجاد دسترسی افراد به آموزش عالی فراهم کنند.

وی افزود: کنکور در حال حاضر به هیچ وجه معیار و سنجش مناسبی برای توانایی افراد نیست زیرا یک فرد 12 سال درس می خواند و خود را در شرایط مختلف آماده می کند و در نهایت باید میزان توانایی و حاصل سال ها تلاش خود را ظرف دو الی سه ساعت استرس زا مورد ارزیابی قرار دهد که این موضوع از عدالت خارج است و قطعا بسیاری از افراد به سمت صندلی که باید بروند، هدایت نخواهند شد.

وی ضمن اشاره به سیاسی شدن برگزاری و حذف کنکور، آن را فاقد جایگاه و اعتبار سیاسی دانست و عنوان داشت: آدم های سیاسی حق ندارند درباره کنکور حرف بزنند اما متاسفانه شرایط به گونه ای پیش رفته است که کنکور قبل از هر چیزی، به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر درباره راهکارها بیان داشت: باید شرایطی را ایجاد کنیم که بر اساس آن در قالب یک بستر مناسب و در زمانی که داوطلب می خواهد وارد دانشگاه شود، بر اساس سال های تحصیل از پیش دبستان تا دبیرستان به دانشگاه ورود کند تا به سمت صندلی مناسب هدایت شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر کنکور به عنوان غول استرس زا محسوب می شود و قطعا نبود کنکور می تواند منجر به رفتارهای مناسب تر شود. ضمن اینکه بخش عمده ای از مشکلات اجتماعی مانند کسب درآمد از کنکور حذف می شود. متاسفانه شرایط کنکور باعث شده عده ای از افراد فقط قصدشان ورود به دانشگاه باشد و این باعث می شود افراد رشته هایی را بخوانند که علاقه و یا استعدادی در آن ندارند. در همین رابطه فردی با دکترای مهندسی ژنتیک می شناسم که در کاری غیر از رشته خودش مشغول است.

در ادامه دکتر آرش حسام پور گفت: حدود 8 سال است که کار تدریس در دانشگاه را کنار گذاشته ام و وارد کار کنکور شده ام و مدرسه ای در این زمینه راه اندازی کرده ام که طبیعتا از نظر مالی نیز شرایط بهتری دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط موجود به هیچ عنوان موافق حذف کنکور نیستم و برخلاف برخی مطالب و حرف ها، در کنکور یک نوع برابری برای دانش آموزان وجود دارد درحالیکه در نظام آموزشی در مناطق مختلف، دانش آموز از زمین تا آسمان فرق می کند یعنی شرایط یکسانی برای دانش آموزان ایجاد نشده است. بعضی از مدارس هستند که اساتید بسیار بهتری نسبت به برخی از اساتید دیگر مدارس دارند.

دکترای تخصصی ژنتیک به امتحانات مدارس اشاره کرد و اظهار داشت: امتحاناتی که در مدارس گرفته می شود با یکدیگر فرق دارند یعنی یک معلم امتحان سخت و یک معلم امتحان آسان می گیرد. وقتی چنین شرایطی را می بینیم، قطعا قبول خواهیم کرد کنکور شرایط بهتر و برابر را برای داوطلب ها ایجاد می کند و به همین دلیل مخالف حذف کنکور هستم.

دسترسی سریع
مناظره