مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

كارگزار كانون پتنت ایران در ثبت اختراعات بین المللی: ثبت اختراع در ایران خارج از استانداردهای بین المللی است

دکتر برنائی گفت: ثبت اختراع در ایران وضعیت اسفناکی دارد و خارج از استانداردها و اصول است. ما با چرخه ناقصی در ایران روبرو هستیم که هنوز تکمیل نشده است.

1397/05/26
|
12:22
|

برنامه " مناظره علمی " رادیو گفت و گو با موضوع نخبگان و چالش های تجاری سازی اختراعات و با حضور دکتر امیرحسین برنائی کارگزار کانون پتنت ایران در ثبت اختراعات بین المللی معاونت علمی ریاست جمهوری روانه آنتن شد.

دکتر برنائی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: مفاهیمی که در ایران در مورد تجاری سازی به کار می روند کاملا سنتی است این درحالی است که تولید و توسعه فناوری در دنیا توسط شرکت های فن آور انجام می شود.

وی تصریح کرد: بیش از 90 درصد اختراعات در دنیا توسط شرکت ها ثبت می شوند درصورتی که الگوی رفتاری در ایران برعکس بوده و هزینه های تجاری سازی به معنی بازاریابی، بازارسازی و تولید محصول بسیار بالاست.

کارگزار کانون پتنت ایران در ثبت اختراعات بین المللی معاونت علمی ریاست جمهوری مطرح کرد: در دنیا دانشگاه ها و شرکت های کوچک و دانش بنیان کالایی با عنوان فناوری تولید می کنند و فناوری خود را به شرکت های بزرگ می فروشند و این شرکت ها مسئول تولید، توسعه و فروش بازار هستند.

دکتر برنائی با اشاره به پایین بودن نرخ جذب تکنولوژی در کشور ما گفت: شرکت های داخلی ایران محصول برتری که قابلیت تولید و بازار را دارد جذب نمی کنند چراکه هنوز نگرش و نیاز به این مسئله ایجاد نشده است.

وی تاکید کرد: وقتی کالایی به نام فناوری تولید می کنیم باید آن را در بازارهای مرتبط به فروش برسانیم. بازارهای بزرگ فناوری دنیا در ژاپن، چین، کره جنوبی، اتحادیه اروپا و آمریکا هستند و ما باید برای هر جریانی مسیری را تعیین کنیم.

دکتر برنائی خاطرنشان ساخت: معاونت فناوری برای رسیدن شرکت ها به جایگاه مناسب در بازار جهانی ابزار هایی چون حمایت از ثبت اختراعات خارجی را به کار می گیرد. اگر تکنولوژی کپی باشد منع قانونی زیادی برای همکاری خارجی با ما وجود خواهد داشت به همین خاطر، وجود پتنت برای شرکت هایی که می خواهند راهی به بازار جهانی پیدا کنند بسیار مهم است.

کارگزار کانون پتنت ایران در ثبت اختراعات بین المللی معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: ما باید محصولی را که بازار به آن نیاز دارد در کشور تولید و به تدریج به سمت دانش فنی حرکت کنیم.

دکتر برنائی همچنین بیان کرد: سیستم ثبت اختراع در دنیا مشخص است و همه کشورها در این زمینه وحدت رویه دارند اما سیستم ثبت اختراع در ایران در اجرا ایرادات حقوقی و فنی بسیار جدی دارد و فقط نامی از بررسی ماهوی داریم.

وی تصریح کرد: ثبت اختراع در ایران وضعیت اسفناکی دارد و خارج از استانداردها و اصول است. ما با چرخه ناقصی در ایران روبرو هستیم که هنوز تکمیل نشده است.

دسترسی سریع
مناظره