مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشكده مهندسی برق انتقاد كرد: پروسه طولانی دریافت مجوز در ادارات؛ مانعی بزرگ بر سر راه مخترعان

دکتر جعفری گفت: پروسه های طولانی که در ادارات برای دریافت مجوز شرکت ها وجود دارد موانع بزرگی بر سر راه مخترعین و نخبگان است و به بازنگری نیاز جدی دارند.

1397/05/26
|
12:35
|

برنامه " مناظره علمی "رادیو گفت و گو با موضوع نخبگان و چالش های تجاری سازی اختراعات و با حضور دکتر کیان جعفری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و معاون فناوری مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی روانه آنتن شد.

دکتر جعفری در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: مفهوم تجاری سازی اختراعات این است که ایده و تحقیقات خود را به شکل محصول اولیه و سپس به صورت کالا و یا خدمت نهایی به فروش برسانیم.

وی در رابطه با چالش های تجاری سازی اختراعات نخبگان در کشور افزود: یکی از چالش های تجاری سازی اختراعات این است که ما کمتر به حوزه حقوق مالکیت معنوی و حقوق مترتب به آن توجه داریم. ایده ها را به شکل کلی پیش می بریم اما غافل از این هستیم که تکلیف مالکیت معنوی را مشخص کنیم.

عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق خاطرنشان کرد: عدم شناخت و تحقیق درباره نیازهای بازار یکی از معضلات جدی در تجاری سازی اختراعات است.

دکتر جعفری گفت: حمایت های مالی از دانشجویان مخترع برای تجاری سازی در مقیاس داخلی و بین المللی مالی محدود به مراکز رشد، معاونت علمی و فناوری و صندوق هایی است و مسیر بسیار سختی در پیش دارد.

معاون فناوری مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: البته ما نباید همواره از دولت انتظار حمایت داشته باشیم، زیرا بودجه دولتی محدود است و اینجاست که رانت ایجاد می شود.

وی در ادامه به طولانی بودن پروسه های اداری در حوزه فناوری اشاره کرد و گفت: پروسه های طولانی که در ادارات برای دریافت مجوز شرکت ها وجود دارد موانع بزرگی بر سر راه مخترعین و نخبگان است و به بازنگری نیاز جدی دارند.

دکتر جعفری بیان داشت: بین اختراع و تجاری سازی نسبتی وجود دارد اما لزومی ندارد که همه اختراعات به بهبود کیفیت زندگی مردم منجر شود. اختراع باید به سبکی باشد که مورد حمایت و تجاری سازی قرار بگیرد اما باید محیط نوآوری و فناوری و کسب و کار را ایجاد کنیم تا حتی کپی برداری ها حمایت شوند.

معاون فناوری مرکز رشد و کارآفرینی دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: برای حمایت از شرکت ها برای صادرات فناوری باید بازار اختصاصی را در نظر گرفته شود و طبق اولویت های کلان تصمیم گیری انجام بگیرد.

دسترسی سریع
مناظره