مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران هشدارداد: تشدید تحریم های دارویی تا دو سال آینده/ سازمان غذا و دارو آینده نگری کند

دکتر نقدی گفت: تیم های مشخصی در سازمان غذا و دارو از الان باید کار کنند. چراکه احتمال تحریم های بسیار سخت تر و ورود اتحادیه اروپا به زنجیره تحریم در یک تا دو سال آینده زیاد است.

1397/08/21
|
14:45
|

برنامه " مناظره " پیرامون وضعیت بازار دارو، شرکت های داروسازی و قاچاق دارو در کشور پس از خروج آمریکا از برجام با حضور دکتر ناصر نقدی عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران از شبکه رادیویی گفت و گو به روی انتن رفت.

دکتر نقدی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: سیاست های دارویی به رویکرد مجموعه تصمیم گیر و تصمیم ساز برمی گردد. سالهاست که این قضیه بین مسئولان سیستم دارویی و کشوری وجود دارد و آن، نوع نگاهشان به تولید داخلی است.

وی با بیان اینکه دارو دومین عامل استراتژیک و پراهمیت در دنیا پس از اسلحه است افزود: در دهه 60 و دو دهه اخیر یک تفاوتی به وجود آمده است. در دهه 60 تولید داخلی و اعتماد به آن به عنوان یک اصل تلقی می شد و بسیاری از کارخانه های داروسازی امروز در همان دوره ساخته شدند. یعنی دولت، سیستم و تفکر برای تولید داخل ارزش قائل بود. اما امروز نگاه کمی و کیفی در مسئولان رده بالای سیستم سلامت وجود ندارد.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران در ادامه این مطلب گفت: اخیراً شخص اول وزارت خانه و سیستم سلامت علت واردات داروهایی که در داخل هم تولید می شوند را کیفیت پایین داروهای داخلی عنوان کرد. در صورتیکه اگر تولیدکنندگان داخلی داروی بی کیفیت تولید می کنند نباید به آنها مجوز داد چراکه سلامت مردم را به خطر می اندازد. بنابراین نگاه به تولید داخل در مسئولان وجود ندارد.

دکتر نقدی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر جلوگیری از واردات داروهایی که مشابه آن در داخل تولید می شوند، اظهار داشت: این سیاست در سازمان غذا و دارو اجرا نشد و هنوز هم اجرا نمی شود و امروز با تحریم های شدید هنوز نگاه به تولید داخل وجود ندارد.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو عنوان کرد: حمایتی از تولید کنندگان داخلی دارو نمی شود و در صورتیکه حمایت از آنها می تواند موجب صرفه جویی ارزی در خرید داروهایی که نیاز داریم شود.

وی یادآور شد: امروز کشور ما شرایط عادی ندارد و بیش از گذشته باید نگاه مان به داخل باشد. اگر به جای واردات اقلامی که هم زمان در داخل تولید می شوند به تولید داخلی اهمیت داده شود وضعیت اقتصادی کشور تغییر اساسی خواهد کرد.

دکتر نقدی تغییر نرخ ارز را دلیل اصلی قاچاق دارو دانست و گفت: اگر سازمان غذا و دارو به جای ممنوع کردن صادرات دارو، ضوابط مستقلی را برای صادرات می گذاشت و شرایط آن را تغییر می داد می توانست جلوی قاچاق را بگیرد.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران در پایان مناظره از شبکه رادیویی گفت و گو هشدار داد: تیم های مشخصی در سازمان غذا و دارو از الان باید کار کنند. چراکه احتمال تحریم های بسیار سخت تر و ورود اتحادیه اروپا به زنجیره تحریم در یک تا دو سال آینده زیاد است. لذا سازمان غذا و دارو باید از الان آینده نگری کند.

دسترسی سریع
مناظره