مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام كرد: بی تدبیری بانک مرکزی به بحران دارو دامن زد

قربانی گفت: ما در کمیسیون بهداشت، کمیته ای را تشکیل دادیم که پیگیر مطالبات صنعت دارویی کشور باشد و تا قبل از بودجه سال 98 مطالبات را در حوزه های درمان به حداقل برسانیم.

1397/09/28
|
15:45
|

برنامه "مناظره " پیرامون موضوع بررسی دلایل نابسامانی وضعیت پرداخت بیمه ها به داروخانه ها و در ارتباط تلفنی با دکتر محمدحسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: از سال 1396 معضل بسیار بزرگی تحت عنوان عقب افتادن مطالبات حوزه بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی به ویژه در حوزه دارو و داروخانه ها داشتیم.

وی با بیان این مطلب افزود: در اواخر سال 1396 ، ما در مجلس تدابیری اندیشیدیم و فضایی را ایجاد کردیم تا وزارت بهداشت بتواند بدهی ها را تا سال 95 را بپردازد. در سال 97 هم بدهی های انباشته مزید برعلت شد.

قربانی همچنین گفت: در خرداد ماه 1397، دولت را مجاب کردیم که 4 میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار دهد و این مبلغ به صورت اختصاصی برای داروخانه ها هزینه شود. وزارت بهداشت متعهد شد حساب هایی نزد دانشگاه های علوم پزشکی باز کنند تا بدهی ها از طریق دانشگاه ها به حوزه دارو پرداخت گردد.

این نماینده مجلس مطرح کرد: متاسفانه دانشگاه های علوم پزشکی بخشی از مبالغ حساب هایی را که در اختیار داشتند برای بدهی های دیگر خود نیز منظور کردند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس متذکر شد: امروز تقریباً مطالبات سال های 96 پرداخت شده اما مطالبات سال 97 هنوز باقی مانده که البته نباید اینگونه باشد. زیرا مشکلاتی را برای حوزه های دارویی اعم از داروخانه ها، شرکت های پخش، واردات و تولید دارو ایجاد خواهد کرد.

قربانی عنوان کرد: تمام برنامه های ما این است که سازمان های بیمه گر منابعی را به صورت جداگانه برای بخش درمان در نظر بگیرند، چراکه دارو با بسیاری از حوزه های دیگر متفاوت است. ما نمی توانیم دارو را حتی با کالاهای اساسی مقایسه کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از تعهدات خوب دولت این بود که واردات دارو و مواد اولیه را جزو گروه یک و با تخصیص ارز 4200 تومان قرار داد. بدعهدی ها و بی تدبیری های بانک مرکزی و یا بانک های عامل و مشکلات در حوزه ارسال ارز به کشورهای مبدا خرید محصولات دارویی باعث چالش هایی شد که مزید بر علت بود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خاتمه گفت: ما در کمیسیون بهداشت، کمیته ای را تشکیل دادیم که پیگیر مطالبات صنعت دارویی کشور باشد و تا قبل از بودجه سال 98 مطالبات را در حوزه های درمان به حداقل برسانیم و مشکلات نحوه ارسال ارز را برای واردات داروهای مورد نیاز و مواد اولیه را برطرف نماییم.

دسترسی سریع
مناظره