مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو مركز استعدادیابی دانشگاه صنعتی شریف : رگ حیات آموزش و پرورش تحت تاثیر مافیای صنعت کنکور قرار دارد

عضو مرکز استعدادیابی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه رگ حیات آموزش و پرورش تحت تاثیر مافیای صنعت کنکور قرار دارد، اظهار داشت: ساختار و قوانینی که وضع شده، تا افراد از دبیرستان وارد دانشگاه شوند، زمینه نفوذ مافیا را ایجاد می کند.

1396/03/22
|
11:38
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع رگ حیات آموزش و پرورش در دست صنعت مافیا ، با حضور مهندس مجید بایرامی عضو مرکز استعدادیابی دانشگاه صنعتی شریف و دکتر عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش به روی آنتن رفت.

مهندس مجید بایرامی با بیان اینکه رگ حیات آموزش و پرورش تحت تاثیر مافیای صنعت کنکور قرار دارد، اظهار داشت: ساختار و قوانینی که وضع شده ، تا افراد از دبیرستان وارد دانشگاه شوند، زمینه نفوذ مافیا را ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: سال 92 تعدادی از موسسات به خانواده هایی که ثروتمند بودند پیشنهاد می دادند در قبال مبلغی پول، فرزندان شان را در دانشگاه و رشته مورد علاقه قبول می کنند. در آن زمان دستگاه قضایی نیز ورود کرد و مجددا دوباره شاهد آن وضعیت هستیم.

عضو مرکز استعدادیابی دانشگاه صنعتی شریف با تصریح بر اینکه شرایط فعلی برگزاری کنکور زمینه ایجاد مافیا در صنعت کنکور را ایجاد می کند، اظهار داشت: در این حوزه پول وجود دارد و قانون نیز نتوانسته است این زمینه را خشک کند.

وی از کلیدواژه استعدادیابی گفت و بیان داشت: یکسری مهارت ها را باید در دانش آموزان پرورش دهیم و برای خانواده ها نیز دوره های خاص جهت آموزش ایجاد کنیم. بنابراین باید قبل از کنکور و در دوران دبستان یعنی جایی که زمان داریم، به استعدادیابی بپردازیم. باید کاری کنیم که دانش آموز خودش را بهتر و بیشتر بشناسد و مهارت هایی به او آموزش دهیم که توانایی تصمیم گیری را در او تقویت کنیم.

دکتر عبدالرسول عمادی با اشاره به ایجاد ظرفیت زیاد در دانشگاه گفت: سال گذشته بخش عمده ای از ظرفیت رشته محل های دانشگاهی خالی ماند و تنها بر سر برخی از رشته محل ها رقابت بسیار شدیدی وجود دارد.

وی با بیان اینکه بند ناف کنکور به تعداد اندک رشته محل ها وصل است، عنوان داشت: در حقیقت کنکور ماهیت خودش را از دست داده ، اما متاسفانه فضای روانی جامعه هنوز به گونه ای است که تنور کنکور هنوز گرم نگه داشته شده است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره علت گرم ماندن تنور کنکور بیان داشت: یکی از دلایل این است که هنوز از نظر وجه اجتماعی، افراد ترجیح می دهند از منظر یک رقابت کنکوری وارد دانشگاه ها شوند زیرا آن را برای خودشان یک نوع پرستیژ تلقی می کنند. به این فضای روانی، موسسات کنکوری دامن می زنند.

وی تاکید کرد: باید اطلاع رسانی در این زمینه صورت بگیرد و گفته شود نیازی نیست بسیاری از افراد وارد این رقابت نفس گیر شوند. تنها کسانی که می خواهند وارد رشته محل های خاص که طرفدار زیادی دارد، کنکور بدهند. یکی از مشکلاتی که در زمینه کنکور وجود دارد، تجمیع شدن آزمون ورودی دانشگاه های غیر دولتی و دولتی می باشد که این باعث دو برابر شدن غول کنکور شده است.

برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
مناظره