مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

مدیر آموزش و پرورش اداره كل تهران: حذف کنکور تنها باید در شورای عالی سنجش کشور بررسی شود

یک استاد دانشگاه با بیان اینکه موضوع کنکور باید در شورای عالی سنجش کشور بررسی شود، گفت: اینکه کنکور را حذف کنیم یا نکنیم، مسئله ما نیست. به دلایل مختلف نمی توان کنکور را به راحتی حذف کرد.

1396/03/22
|
15:30
|

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع رگ حیات آموزش و پرورش در دست صنعت مافیا ، با حضور دکتر اسدالله مرتضایی استاد دانشگاه و محمد علی تقوی راد استاد دانشگاه فرهنگیان به روی آنتن رفت.

دکتر اسدالله مرتضایی با بیان اینکه جریان مافیایی رگ حیات آموزش و پرورش را به دست نگرفته است، گفت: البته اینکه این جریان مزاحم تعلیم و تربیت برای رسیدن به تربیت در تراز انقلاب اسلامی و ارزش های ایران هستند را قبول دارم و اساسا این جریان مافیایی با رفتارهای نامتعارف و برنامه هایی که برای رسیدن به اهداف خودشان برنامه ریزی می کنند، سعی بر جلوگیری از روند آموزش و تربیت در ایران دارد.

این استاد دانشگاه افزود: در این زمینه باید موسسات کنکور و نحوه سنجش دانشجو مورد بررسی قرار گیرد و نکته قابل توجه این است که یک بخش را دولت و بخش دیگر را موسسات خصوصی انجام می دهند. این دو بخش با وجود اینکه بر هم اثرگذار هستند و می توانند تاثیرگذار باشند، اما دو موضوع کاملا جدا هستند.

وی با بیان اینکه موضوع کنکور باید در شورای عالی سنجش کشور بررسی شود، ابراز داشت: اینکه کنکور را حذف کنیم یا نکنیم، مسئله ما نیست. بسیاری از صاحب نظران مشکلات را می دانند اما آنچه اهمیت دارد و کمتر مورد توجه قرار می گیرد، راهکارها است.

وی اضافه کرد: به دلایل مختلف از جمله درخواست زیاد برای بعضی از رشته ها، نمی توان کنکور را به راحتی حذف کرد. اینکه صندلی ها خالی مانده اند دلیل قانع کننده ای نیست زیرا تقریبا تمام این صندلی ها متعلق به رشته ها و دانشگاه هایی است که درخواستی برای آنها وجود ندارد.

در ادامه محمد علی تقوی راد با اشاره به موسسات کنکور گفت: نحوه ای که فعلا کنکور برگزار می شود باعث ایجاد موسسات کنکور شده ، که هزینه های زیادی ایجاد کرده است. خانواده ها فکر می کنند با فرستادن فرزندان شان به این موسسات، در دانشگاه رشته بهتری قبول خواهند شد.

وی افزود: این نحوه عملکرد در برگزار کنکور باعث شده خانواده ها تحت تاثیر قرار بگیرند و در نتیجه به جای اینکه به اهداف آموزش و پرورش پرداخته شود، به دنبال تحقق اهداف نحوه برگزاری کنکور می شویم. بنابراین نحوه نامطلوب برگزاری کنکور اثرات بسیار ناهنجاری بر نحوه درس خواندن دانش آموزان دارد.

استاد دانشگاه فرهنگیان با انتقاد از نبود نظارت در این حوزه گفت: کنکور ساختاری دارد که دارای اشکالاتی است اما این مسئله دلیل نمی شود یکسری موسسات از این اشکال سوء استفاده کنند. وقتی بعضی موسسات چنین قصدی دارد، مسئولین اجرایی باید ورود کنند و با ایجاد ضوابط بر موسسات آموزشی و کنکور جلوی بعضی از اقدامات آنها را بگیرند.

برنامه "مناظره" از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 16 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
مناظره