مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی: ریسک فعالیت های اقتصادی در ایران بالا و سود پایین است

دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی بیان داشت: در اقتصاد ایران، ریسک فعالیت های تولید بالا و بازدهی نسبت به سایر بخش ها پایین است و به همین دلیل عموما سرمایه گذاری در بخش دلالی و سفته بازی سود بیشتری از سرمایه گذاری در بخش صنعت است.

1396/05/03
|
11:45
|برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع عدم انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید و با حضور مهندس مهرداد شکوهی راضی رئیس نظام مهندسی معدن استان تهران و عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی قزوین و دکتر احمد تشکینی دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت روانه آنتن شد.

مهندس مهرداد شکوهی راضی با بیان اینکه دلایل زیاد برای بی انگیزگی ورود بخش خصوصی به حوزه تولید وجود دارد، اظهار داشت: در حال حاضر در دوران رکود به سر می بریم و قاعدتا باید از تسهیلاتی استفاده کنیم که صنعت و معدن را از رکود خارج کنیم.

وی با اشاره به اینکه دولت نیز با رکود مواجه است، اظهار داشت: دولت با مشکل بی پولی روبرو است و به همین دلیل وقتی بخش خصوصی می خواهد وارد فضای صنعت شود، صورت حساب رکود دولتی را جلوی ما می گذارند در حالی که در تمام کشورهای صنعتی وقتی رکودی ایجاد می شود، تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار می دهند.

رئیس نظام مهندسی معدن استان تهران با ذکر مثالی ادامه داد: وقتی قیمت سنگ آهن در بندر شانگهای از 140 دلار دو سال پیش به 43 دلار سقوط می کند، سه شرکت عظیم استرالیا در این حوزه دچار مشکلات جدی می شوند اما دولت استرالیا حقوق دولتی و تعرفه را نصف می کند و همچنین تسهیلات بانکی در اختیار آنها می گذارد و همچنین کرایه حمل کشتی را از سی دلار به چهار دلار می رساند در حالی که کشتی های ایرانی برای حمل از بندرعباس تا شانگهای همان سی دلار را می گیرند و این یعنی بی انگیزگی برای بخش خصوصی.

وی تصریح داشت: نیازمند هستیم دولت به ما کمک کند زیرا می خواهیم روی پای خودمان بایستیم و تنها در مواقع خاص از تسهیلاتی که دولت در اختیار ما می گذارد استفاده کنیم. در این وضعیت با صورت حساب های مالیاتی نیز روبرو هستیم.

در ادامه دکتر احمد تشکینی به دوران جنگ اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ بخش اقتصادی بر عهده دولت بود اما بعد از جنگ این شرایط باید تغییر می کرد و با ابلاغ سیاست های اصل 44 ریل گذاری اقتصادی نیز دچار تحول شد یعنی نظام اقتصادی بر پایه بخش خصوصی و در کنار آن دولت قرار گرفت.

دانشیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح داشت: بر اساس سیاست های اصل 44 دولت باید بستر را برای فعالیت بخش خصوصی آماده کند. در همین راستا هر سرمایه گذاری به دو فاکتور توجه می کند؛ بازدهی یا سود و دوم ریسک.

وی ادامه داد: در اقتصاد ایران، ریسک فعالیت های تولید بالا و بازدهی نسبت به سایر بخش ها پایین است و به همین دلیل عموما سرمایه گذاری در بخش دلالی و سفته بازی سود بیشتری از سرمایه گذاری در بخش سرمایه گذاری در بخش صنعت است. ریسک هر چه پایین تر بیاید تمایل برای سرمایه گذای بیشتر است اما در اقتصاد ایران بازدهی وضعیت کاملا برعکس است.

دسترسی سریع
مناظره