مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس كمیته ارتباطات و فناوری مجلس: با پیشرفت روز افزون فضای مجازی نیازمند بازنگری بر قوانین این حوزه هستیم

دکتر رمضانعلی سبحانی با اشاره به اینکه فضای مجازی در یک دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: این موضوع ضرورت بازنگری بر قوانین را ایجاد می کند بخصوص اینکه هر روز شاهد یک فناوری و سیستم جدیدی به ویژه در حوزه فضای مجازی هستیم.

1396/05/11
|
11:30
|

برنامه "مناظره"رادیو گفت و گو با موضوع بررسی چرایی خلاهای قانونی در فضای مجازی ، با حضور دکتر روح الله مومن نسب کارشناس حوزه فضای مجازی و دکتر رمضانعلی سبحانی رئیس کمیته ارتباطات و فناوری مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر روح الله مومن نسب با اشاره به گستردگی موضوع فضای مجازی و قوانین آن، اظهار داشت: کشورهای مختلف دنیا هنوز در این بخش به نتیجه نرسیدند و بعضی دیگر از کشورها در این بخش خیلی پیشرفت کرده اند که به عنوان مثال می توان به برزیل اشاره کرد که حتی برای فضای مجازی قانون اساسی گذاشته است.

وی درباره تاریخچه قوانین در حوزه فضای مجازی اظهار داشت: حدود سال 68 "نت" وارد ایران شد. اما نخستین قانونی که در این حوزه تدوین شد مربوط به سال 88 است که قانون جرایم رایانه ای در آن سال در مجلس تصویب گردید؛ یعنی 20 سال بعد از ورود تکنولوژی فضای مجازی نخستین قانون در این حوزه تدوین شد.

این کارشناس حوزه فضای مجازی ادامه داد: پس از آن، قوانین دیگری در این حوزه تصویب شد و همچنین شوراهای بسیاری نیز برای این حوزه تشکیل شد که بزرگترین آن شورای عالی فضای مجازی است که در سال 92 به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شده است.

وی درباره این شورا گفت: شورای عالی فضای مجازی همه مقامات کشور مانند روسای قوا، وزیر ارتباطات و علوم، رئیس صدا و سیما و فرمانده هان سپاه را تشکیل داده است.

وی تصریح داشت: حقیقت آن است که نهادهای زیادی در عرصه فضای مجازی فعالیت می کنند که خیلی وقت ها کارهایشان موازی با هم و حتی متناقض با هم هستند. قرار بود شورای عالی فضای مجازی همه فعالیت ها را تبدیل به هم افزایی کند.

در ادامه دکتر رمضانعلی سبحانی با اشاره به اینکه فضای مجازی در یک دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: این موضوع ضرورت بازنگری بر قوانین را ایجاد می کند بخصوص اینکه هر روز شاهد یک فناوری و سیستم جدیدی به ویژه در حوزه فضای مجازی هستیم.

وی تصریح داشت: قوانین نیز مانند خود فناوری که هر روز به روز می شود، باید به روز شود. متاسفانه به دلیل سرعت بالای تغییرات در فناوری ها و فضای مجازی، خلاهایی نیز در قوانین داریم که برای نمونه می توان به موضوع حریم خصوصی در فضای مجازی اشاره کرد.

رئیس کمیته ارتباطات و فناوری مجلس شورای اسلامی در مورد شرایط تغییر قوانین اظهار داشت: بخش عمده ای از تغییرات باید به صورت لایحه از سوی دولت باشد. بخش دیگر نیز در صورت فراهم شدن امکان، باید خود مجلس پس از مطالعات گسترده، طرح هایی را در این زمینه بدهد.

وی با اشاره به جایگاه فضای مجازی در فناوری، گفت: فضای مجازی به حدی اهمیت دارد که برای آن شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد که همانند شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دسترسی سریع
مناظره