بهارستان پنجشنبه‌ها از ساعت 17:00 به مدت 60 دقیقه

خدادادی مطرح كرد: قانون بودجه باید از برنامه ششم توسعه تبعیت کند

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از روند بودجه نویسی گفت: قانون بودجه باید از برنامه ششم توسعه تبعیت کند اما دولت حتی لایحه 35ماده ای خود را که به مجلس ارائه کرده را هم اجرایی نکرده است.

1396/09/18
|
10:23
|سلمان خدادای رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در بهارستان رادیو گفت و گو در خصوص بودجه 97 گفت: از اولین روزهای مجلس پنجم مشکل با بودجه نویسی وجود داشته چرا که حداقل دو ماه وقت 290 نماینده را می گیرد که این وقت ها تاثیری نداشته و بودجه ها طبق سال قبل با اندکی تغییرنوشته می شود.

خدادادی با اشاره به تغییرات جزئی در بودجه نویسی هر ساله گفت: بررسی های انجام شده، نشان می دهد به غیر از سال اول مجلس نهم که 7/3 درصد در بودجه نویسی تغییر وجود داشت در بقیه سال ها تغییر مبالغ بودجه نسبت به سال قبل آن زیر دو درصد بوده است.

وی ادامه داد: این تغییرات هم یا به دلیل فشار نمایندگان و ذی نفوذان برای اخذ اعتبار و منابع برای شهرستان خود بوده و یا تغییر در ردیف های بودجه توسط دولت که میزان اندک بوده و بودجه نویسی سال ها روندی سنتی و غلط را طی کرده است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه روند بررسی لوایح بودجه دولت نامناسب است گفت: دهها جلد مطلب تخصصی که اصطلاحات آن بسیار کارشناسی است به نمایندگان داده می شود و آنها نیز طی 10 روز باید آن را مطالعه کنند. پیشنهاد ارائه کنند که عملا غیر ممکن است.

خدادادی ضمن بیان اینکه قوانین سالانه باید از قوانین بالادستی تبعیت کنند گفت: قانون بودجه باید از برنامه ششم توسعه تبعیت کند اما دولت حتی لایحه 35ماده ای خود را که به مجلس ارائه کرده را هم اجرایی نکرده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: راه برون رفت از این روند غلط سپردن کار به افراد متخصص و کار بلد و همچنین الگو برداری از سایر کشورهای پیشرفته اقتصادی است که می تواند مشکلات را رفع کند.
وی درپایان تصریح کرد: هیچ گونه نظارتی بر بودجه و نحوه اجرای آن وجود ندارد و در بسیاری از مواقع دولت به آنچه که مصوب شده عمل نکرده است اما دستگاه نظارتی ای وجود ندارد که دولت راملزم کند طبق برنامه ریزی قانون عمل کند.

دسترسی سریع
بهارستان