دستاورد هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دستاورد

رئیس پژوهشگاه رویان بیان كرد: موسسه رویان میزبان بیماران بسیاری از کشورهای دیگر است

رئیس پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 70 مرکز ناباروری در کشور از دانشگاه های مختلف و بخش خصوصی حضور دارند و امروز شاهد هستیم نه تنها بیماران به خارج از کشور نمی روند بلکه شاهد ورود بیماران به ایران هستیم.

1397/05/30
|
16:01
|

برنامه «دستاورد» رادیو گفت وگو با موضوع دستاوردهای پژوهشگاه رویان و آینده پیش روی آن و با حضور دکتر عبدالحسین شاهوردی رئیس پژوهشگاه رویان و دکتر ناصر اقدمی مدیر گروه پزشکی بازساختی رویان روانه آنتن شد.

عبدالحسین شاهوردی در آغاز با بیان اینکه پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است، گفت: از زمان های بسیار دور تا کنون از پزشکان ایران به خوبی یاد می کنیم؛ خیلی از کشورهای همسایه نیز اعتماد خاصی به پزشکان این مرز و بوم دارند زیرا همزمان با ارائه خدمات، پژوهش نیز انجام می دادند و دانش را گسترش می دادند.

وی اضافه کرد: پژوهشگاه رویان ابتدا در زمینه ناباروری ورود پیدا کرد و سپس به حوزه سلول های بنیادی ورود پیدا کرد زیرا سلول های بنیادی، به عنوان یک انقلاب دوم در علم پزشکی به آن اشاره می شود. یک زمانی برای درمان نیاز به فناوری های خاص داشتیم اما امروز نیاز به سلول داریم و اگر در این حوزه ورود نکنیم، نیاز به ورود سلول داریم.

رئیس پژوهشگاه رویان درباره دیگر فعالیت های این موسسه اظهار داشت: موضوع بیوتکنولوژی یکی از رویکردهایی است که رویان به آن ورود کرده است. زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی این ماموریت را پذیرفت که نیاز جامعه را در دهه 60 شناسایی کند و آن نیاز، موضوع ناباروری بود.

وی ادامه داد: در آن زمان بیمارانی که نمی توانستند بچه دار شوند، به خارج از کشور می رفتند و هزینه های زیادی ایجاد می شد. البته ناباروری از آن موضوعاتی است که فرد بیماری ندارد اما فشارها و مشکلات عدیده ای روی آن زوج ها وارد می شود که گاهی اوقات به جدایی می انجامد و یا مشکلات روحی و روانی پیدا می شد.

شاهوردی با بیان اینکه از سال 68 کار پژوهش را در موسسه رویان شروع کردیم، عنوان کرد: البته اندیشه و ایده رویان از سال 65 یا 66 شروع شد اما پروژه تحقیقاتی بود و سال 70 این موسسه افتتاح شد. نزدیک به سه دهه از فعالیت رویان می گذرد و در این مدت، صدا و سیما و رادیو را یار رویان می دانستیم زیرا در ایجاد اعتماد در بین جوانان نسبت به این موسسه گام های بزرگی برداشته شد.

وی تصریح کرد: یکی از رسالت های پژوهشگاه رویان، «ما می توانیم» بود و واقعا یک شوق و اشتیاقی را در بین جوانان ایجاد کرد که امروزه افراد موثر و بزرگی را در داریم که پرچم دار این رشته ها هستند و این موفقیت حاصل همان حرکتی بود که در سه دهه پیش اتفاق افتاد.

رئیس پژوهشگاه رویان درباره وضعیت امروز مرکز در حوزه ناباروری اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 70 مرکز ناباروری در کشور از دانشگاه های مختلف و بخش خصوصی حضور دارند و رویان در سیر این مسیر و موفقیت هم در پژوهش و هم ارائه خدمات تخصصی، اثرگذار بود و امروز شاهد هستیم نه تنها بیماران به خارج از کشور نمی روند بلکه شاهد ورود بیماران به ایران هستیم.

در ادامه ناصر اقدمی در آغاز درباره پزشکی بازساختی توضیح داد و گفت: در حال حاضر درگیر لیستی از بیماری ها هستیم که عمده مشکل آن ها از دست دادن بخشی از بافت است مانند سکته قلبی که بخشی از بافت قلب از دست می رود. پزشکی بازساختی تلاش می کند با ابزارهایی مانند سلول درمانی، مهندسی بافت و یا حتی دارو درمانی، بافت از دست رفته را بازسازی کند و به حالت اولیه خودش برگرداند.

مدیر گروه پزشکی بازساختی رویان درباره وضعیت پزشکی بازساختی در کشور اظهار کرد: چون بخش اصلی بازسازی بافت، جایگزینی سلول هایی بود که از دست رفته است، کار دشواری است که البته سال های زیادی است روی آن کار می کنند و سابقه بالای 25 سال دارد. در حال حاضر از ابزارهای مختلفی مانند سلول درمانی استفاده می شود و یا مهندسی بافت که اصلی ترین هدف آن است که آن بافت یا عضو را در آزمایشگاه تولید کنیم و سپس به بدن پیوند بزنیم.

وی افزود: در خصوص سلول درمانی حتی وارد حوزه خدماتی شده ایم و در بعضی از موارد، از حالت تحقیقاتی خارج شده است و در حوزه درمانی وارد شده است مانند کارهایی که در پوست و استخوان انجام می شود.

دسترسی سریع
دستاورد