دستاورد هر روز از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

دستاورد

پژوهشگر در زمینه علم و فناوری مطرح كرد: اذعان مراجع بین المللی به پیشرفت های حوزه علمی و فناوری ایران

خلیل نوروزی با ارائه آمارهایی مستند از اذعان مراجع بین المللی به پیشرفت های حوزه های مختلف علمی و فناوری در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

1398/11/08
|
15:45
|

برنامه «دستاورد» رادیو گفت و گو با موضوع دستاوردهای علمی ایران در حوزه علم و فناوری و با حضور دکتر خلیل نوروزی دبیر گروه علم و فناوری موسسه پایا، دکترای سیاست گذاری علم و فناوری، مدرس دانشگاه و پژوهشگر در زمینه علم و فناوری به روی آنتن رفت.

خلیل نوروزی در آغاز با تصریح بر اینکه در حوزه علمی جایگاه نخست را داریم و در جهان نیز رتبه پنجم یا ششم را داریم، عنوان کرد: آنچه باعث شده است امروز به این جایگاه دست پیدا کنیم نگاه استقلال و آزادی جمهوری اسلامی ایران است.

دبیر گروه علم و فناوری موسسه پایا در ادامه به حوزه سلامت به عنوان زیر مجموعه علم و فناوری اشاره کرد و بیان داشت: امید به زندگی در ایران در ابتدای پیروزی انقلاب 55 سال بود اما این عدد در سال 2016 حدود 76 سال بوده است. مرگ و میر نوزادان در سال 1990 حدود 124 نفر بود اما الان به 23 نفر کاهش پیدا کرده است. همچنین نرم جهانی مرگ و میر کودکان 70 نفر بود اما در حال حاضر در جهان این عدد به 37 رسیده است و ایران کمتر از این میزان است که نشان از رشد فناوری های حوزه بهداشت دارد.

وی به حوزه کشاورزی اشاره کرد و افزود: در حوزه تولید غلات ایران رتبه 22 را در اختیار دارد و این عدد در اوایل شکل گیری انقلاب اسلامی 82 بود و این بدان معنا است که ایران از یک وارد کننده به صادر کننده تبدیل شده است. ایران پانزدهین کشور تولید کننده گندم و جو و بیست و یکمین کشور تولید کننده برنج جهان است. ایران از نظر کل زمین های زیرکشت پنجمین کشور است و این نتیجه خروجی های مهندسین دانشگاهی است.

دکترای سیاست گذاری علم و فناوری به آمار آمریکا درباره پیشرفت های فناوری در ایران اشاره کرد و بیان داشت: بر اساس این آمار جمهوری اسلامی ایران هفتمین کشور جهان در تولید برق محسوب می شود و این در حالی است که در سال 2017 ایران جایگاه 17 را در اختیار داشت. همچنین ایران کشور 22 جهان در صادرات برق است.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران کشور 14 جهان در تولید بنزین بر مبنای آمار موسسه ایندکس مانتی در سال 2017 است. همچنین در حوزه معدنی مانند تولید استخراج فیروزه، بر اساس آمارهای بین المللی رتبه نخست را در سال 2016 به دست آوردیم و رتبه سوم جهان را در تولید گچ داریم. رتبه 12 جهان در تولید مس، رتبه 16 جهان در تولید روی، رتبه 13 در تولید محصولات راهبردی فولاد به عنوان صنعت مادر، رتبه 11 جهان در تولید سیمان و رتبه نخست سیمان در زمینه صادرات از جمله آمارهای بین المللی است که نشان از پیشرفت های ایران در حوزه صنعتی و معدنی دارد.

مدرس دانشگاه و پژوهشگر در زمینه علم و فناوری درباه دیگر آمارهای پیشرفت ایران اظهار کرد: ایران بر اساس آمارهای سازمان زمین شناسی بریتانیا در سال 2017 جمهوری اسلامی ایران جایگاه 20 دنیا در تولید آلومینیوم را در اختیار دارد که پس از آهن، کاربردی ترین فلز محسوب می شود.

وی عنوان کرد: بر اساس آمار سازمان بین المللی هوانوردی در سال 2018 صنعت هواپیمایی ایران از نظر ایمنی در رتبه 22 جهان را در میان 185 کشور جهان در اختیار دارد. ایران همچنین رتبه 16 جهان را در تولید خودرو در اختیار دارد و این در حالی است که همچنان صنعت خودرو دارای ضعف هایی است که باید برطرف شود.

دسترسی سریع
دستاورد