سوفیا سه شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

یك پژوهشگر حوزه ادبیات و فلسفه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: مثنوی معنوی یک سیر و سلوک کامل است

علیرضا سمیعی مثنوی معنوی را یک سیر و سلوک کامل عنوان کرد و گفت: طرحی که مولوی برای امروز ما دارد این است که وقتی عشق به سراغ انسان آمد چگونه رفتار کند و در واقع در مواجهه با عشق می‌توان به مولانا رجوع کرد.

1399/07/09
|
16:41
|

برنامه «سوفیا» رادیو گفت‌وگو با موضوع ما و تعالیم مولانا، مدلی برای زیست اکنون و با حضور علیرضا سمیعی پژوهشگر حوزه ادبیات و فلسفه به روی آنتن رفت.

علیرضا سمیعی با اشاره به کتاب «ترس و لرز» گفت: در پایان این کتاب آمده است "تجربه‌ها و آموزش‌هایی در این دنیا وجود دارد که هر کس باید شخصا آن را تجربه کند". مسائلی در زندگی است که نمی‌توانیم از دیگران بیاموزیم و در واقع مانند فیزیک نیست که اساتید دائما آن را پیشرفت دهند و بنابراین باید از ابتدا رابطه را خودمان سامان دهیم.

وی ضمن بیان این موضوع که آنچه مولانا می‌گوید نه جدید، نه غریب و نه متفاوت است، اظهار کرد: در مواجهه با مولانا، با لحظه‌ای روبرو می‌شویم که هر فرد باید خود دست به عمل بزند و شناخت پیدا کند. یکی از مسائلی که انسان درگیر آن می‌شود و باید تکلیف خود را با آن مشخص کند و هر فرد را با میراث معنوی یعنی مولانا پیوند می‌دهد، عشق است.

این پژوهشگر حوزه ادبیات و فلسفه ادامه داد: مثنوی معنوی طرحی از عشق دارد که با خواندن تمام مثنوی به دست می‌آید و این طرح بسیار غریب است. وقتی کتاب را آغاز می‌کنیم مولوی می‌گوید عشق انسان به یک انسان دیگر وجود دارد و این را خوب می‌داند اما در ادامه مولانا پیام می‌دهد که این عشق اگر چه خوب و پاک است اما عاشق خداوند باشید زیرا خداوند ابدی و ازلی است.

وی به «دفتر ششم» از مولانا اشاره و اظهار کرد: در این دفتر، مولانا یک موضوع دیگری را به مخاطب می‌گوید. مولانا خطاب به انسان می‌گوید این خداوند است که عاشق انسان شده است؛ به همین خاطر می‌گویند مثنوی معنوی را اول تا آخر بخوانید زیرا همینطور که مثنوی معنوی را می‌خوانید در طول کتاب رشد می‌کنید.

سمیعی از نگارش شرح مثنوی توسط علامه جعفری گفت و بیان کرد: خیلی از علامه پرسیدند که شما یک عالم دینی هستید و چرا کتاب شرح مثنوی را نگارش کرده‌اید؟ ایشان پاسخ داد من شرح قرآن را نوشته‌ام. رهبر معظم انقلاب اسلامی در تعبیری فرمودند که مثنوی معنوی قرآن به زبان فارسی است و این نشان از عظمت این کتاب است.

وی تصریح کرد: وقتی مثنوی معنوی را باز می‌کنید و بیت به بیت جلو می‌روید، مانند این است که سیر و سلوک می‌کنید و به همین جهت تاکید می‌شود تمام این کتاب را بخوانید زیرا در طول کتاب، انسان به تکامل می‌رسد.

سمیعی با اشاره به قصه‌گویی در دل قصه دیگر، یک سنت ادبی است و قرآن نیز همین کار را انجام می‌دهد، اشاره کرد: مولانا نیز به تبعیت از این شیوه، قصه‌ای را در دل قصه دیگر روایت می‌کند اما مولانا نخستین شاعری است که چنین طرحی را پیاده می‌کند. در حالی که شاهنامه یا نظامی یک داستان را از ابتدا تا انتها بدون روایت تو در تو تعریف می‌کنند.

وی افزود: تنها شاعری که از وسط داستان و قصه شروع می‌کند و روایت‌ها و قصه‌ها در دل هم تعریف می‌کند، مولانا است. طرحی که مولوی برای روز ما دارد این است که وقتی عشق به سراغ انسان آمد چگونه رفتار کند و در واقع در مواجهه با عشق می‌توان به مولانا رجوع داشت.

دسترسی سریع
سوفیا