پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

عضو اتاق بازرگانی: ممانعت از واردات کالای مورد تقاضا،زمینه ساز بروز قاچاق

عضو اتاق بازرگانی اذعان کرد: هر نوع ممانعت از ورود کالایی که تقاضای آن در بازار وجود دارد به معنای سپردن بخش عظیمی از تقاضا به دست قاچاقچی است لذا واردات درست تهدید محسوب نمی شود.

1396/08/15
|
08:45
|

مهندس مجید رضا حریری،عضو اتاق بازرگانی در گفت وگوی برنامه ی "پرسمان" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع نیاز اقتصادی یا تهدید بودن واردات با بیان اینکه تراز تجاری کشورمان در دو طرف معادله ی واردات و صادرات با کاهش مثبت شده و تراز قابل افتخاری نیست اظهار داشت: اینکه در خیابان های کشور ماشین های لوکس دیده می شود نشان دهنده ی وجود تقاضاست بنابراین اگر تقاضایی برای هر کالا وجود داشته باشد و از راه قانونی به آن پاسخ داده نشود قطعا از راه غیر قانونی جواب خواهد گرفت بنابراین انجام واردات صرفا تهدید محسوب نمی شود.

وی تصریح کرد: در صلاحیت بنده نیست که تعیین کنم تجمل گرایی خوب است یا بد؟اما اگر قرار است با پدیده ای نظیر تجمل گرایی برخورد شود ابتدا باید زمینه ی آن را فراهم نمود که در این خصوص وجود قشر نو کیسه ی جامعه علت بروز تجمل گرایی است که لازم است از میان برداشته شوند.

عضو اتاق بازرگانی،وجود اقتصادی شفاف و بدون رانت را راه مقابله با این گروه دانست و افزود: دستگاه های مرتبط،باید زمینه های دست یابی به پول های غیر حلال را از میان بردارند و در مقابل اگر کسانی با پول و فعالیت های اقتصادی قانونی به ثروت رسیدند به آنها احترام بگذارند.

مهندس حریری اذعان کرد: لوکس بودن امری جذمی و ثابت نیست و اگر در جامعه تقاضایی برای کالاهای لوکس وجود دارد بستگی به جامعه و نوع رفتار آن دارد با این همه جلوگیری از واردات کالاهایی که مورد نیاز و تقاضای مردم جامعه است زمینه ساز بروز قاچاق خواهد بود.

وی تاکید کرد: با بررسی کشورهای مختلف درجه ی اول تا سوم در صادرات دنیا،نظیر چین،ژاپن و آلمان که صادرات کننده های برتراند این موضوع مشخص می شود که قاعدتا تجارت جاده ای دو طرفه است و اگر با دنیا تعاملی دو طرفه نداشته باشیم ایجاد تولید رقابت پذیر با بهره وری بالا امری ناشدنی است و ناگفته نماند که تحقق چنین امری دست مجلس یا برخورد با افراد نیست بلکه پایبندی به اصولی است که حاکم بر اقتصاد است و با هیچ ترفند غیر اقتصادی نمی توان بر آن اصول فائق آمد.

برنامه ی "پرسمان" هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان