پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی: حذف زمینه های عینی قاچاق و کاهش جذابیت آن باید در اولویت قرار گیرد

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: صرفا با اقدامات پلیسی و امنیتی نمی توان با قاچاق مبارزه کرد. حذف زمینه های عینی قاچاق و کاهش جذابیت این پدیده باید در اولویت قرار گیرد.

1396/05/28
|
15:45
|


مهندس مجید رضا حریری، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع متغیرهای زمینه ایِ قاچاق اظهار داشت: در خصوص اقداماتی که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز انجام شده باید گفت این زمینه ی فکری در زمان مدیریت فعلی بوجود آمده که با صرف اقدامات پلیسی و امنیتی با مقوله ی اقتصادی به نام قاچاق نمی توان مبارزه کرد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با اذعان به اینکه در همه جای دنیا برای اعمال خلاف قانون مجازاتی قائل می شوند تصریح کرد: اصل اول در مبارزه با پدیده ی قاچاق، در اولویت قرار دادن حذف زمینه های عینی قاچاق و کاهش جذابیت آن است.

حریری خاطر نشان کرد: ضمن تایید اقدامات انجام شده در راستای حذف قاچاق در حوزه ی گمرک، شناسه دار کردن انبارها و نیز حرکت به سمت یکپارچه کردن روال و پروسه ی جلوگیری از کالای قاچاق باید گفت اینگونه اقدامات به عنوان مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه مطرح می باشد.

وی اضافه کرد: آماری که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر می شود نشان دهنده ی آن است که حجم قاچاق کالا در کشورمان در مقایسه با سالهای اوج قاچاق(سالهای 1390الی 1392) که رقم قاچاق تا 25 میلیارد دلار رسید به نصف این رقم کاهش یافته است ضمن اینکه نمی توان این حقیقت را کتمان کرد که بخشی از کاهش قاچاق به علت کاهش واردات رسمی کشور بوده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با بیان اینکه کاهش جذابیت پدیده ی قاچاق یک اقدام ایجابی مفید است اذعان کرد: به منظور تحقق چنین اقدامی لازم است تقاضای موجود در بازار را توسط واردات رسمی مدیریت نماییم نه اینکه با تعرفه های بسیار بالا فضای جذاب را ایجاد کرده و یا با بروکراسی پیچیده از سوی سازمانهای دولتی با فعالیت های رسمی برخورد کنیم.

مهندس حریری تاکید کرد: اگر چنین موانعی از میان برداشته نشود به محض بازگشت قدرت خرید مردم به شرایط گذشته و ایجاد تقاضا در خصوص کالاهایی که امکان قاچاق به راحتی برایشان فراهم است امکان زیر سوال رفتن آمار کاهش قاچاق بسیار بالاست ضمن اینکه نمی توان تا ابد با اِعمال اقدامات پلیسی و سختگیرانه جلوی قاچاق را گرفت زیرا برای کشور بسیار پر هزینه خواهد بود.

همچنین دکتر علی اکبر پور احمد نژاد، دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در این خصوص ضمن رد نظریه ی ارجحیت دادن اقدامات سلبی بر ایجابی در راستای مبارزه با قاچاق در کشور تصریح کرد: ما در ستاد مبارزه با قاچاق با قطعیّت چنین نظریه ای را پذیرا نیستیم چرا که همه ی اقدامات ما پیشگیرانه و در تعامل با اقشار در معرض قاچاق و در جهت حذف زمینه های آن بوده است.

پور احمد نژاد با اشاره به اینکه تمام مبادی رسمی رصد می شوند و مکانیزم مورد استفاده در جهت کاهش قاچاق، استقرار سیستم های روز در راستای مدیریت و شفاف سازی فعالیت های اقتصادی است اذعان کرد: یک بخش از کار ما کار پلیسی است که وظیفه ی شناسایی باندهای قاچاق و برخورد با آنها را داریم لذا از سال دوم شروع اقدامات ضد قاچاق ستاد، کاهش 50 درصدی قاچاق آمار قابل توجهی است ضمن اینکه در جهت محو تخلفی بزرگ به صورت آنی و لحظه ای نمی توان وارد عمل شد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
پرسمان