پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

مشاور دبیر شورایعالی مناطق آزاد خبر داد: 1 میلیارد دلار صادرات ، مناطق آزاد در سال 1395

مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد اذعان کرد: در سال 1395 رویکرد مناطق آزاد کاملا منطبق بر تعریف جهانی آن یعنی صادرات بود به عبارت دیگر 1 میلیارد دلار صادرات از حوزه ی مناطق آزاد ارمغان آن بوده است.

1396/05/30
|
14:45
|


دکتر جعفر آهنگران، مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بررسی نقش مناطق آزاد در تولید، اشتغال و رشد صنعتی با تقسیم بندی مناطق آزاد به دو دوره ی مختلف اظهار داشت: دوره ی اول مناطق آزاد کشور مربوط به زمان راه اندازی آن است که دولت وقت با توجه به آماده نبودن زیر ساختها در مناطق آزاد، اجازه ی استفاده از مجموعه معافیت هایی (که بیشتر معافیت های گمرکی بودند) را داد تا بدین وسیله بتوانند منافعی را کسب کرده و از محل درآمدهای آن زیر ساختهای لازم را تامین نمایند.

وی در خصوص تشریح دوره ی دوم مناطق آزاد خاطر نشان کرد: در این دوره وضعیت مناطق آزاد کشور به جایی رسیده که تقریبا زیر ساختها به منظور پذیرش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و نیز مسئله ی اشتغال آماده اند.

مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی اذعان کرد: طبق آمارهایی که اخیرا و در سال گذشته علی حده در اختیار رسانه ها قرار داده شد و به اطلاع عموم رسید در سال 1395 رویکرد مناطق آزاد کاملا منطبق بر تعریف جهانی آن یعنی صادرات بوده که بعبارت دیگر فکر می کنم مناطق آزاد هفتگانه ی ما در سال گذشته توانسته رقم 1 میلیارد دلار صادرات از حوزه ی مناطق آزاد اقتصادی کسب نماید که ارمغانی در خور است.

دکتر آهنگران با تصریح اینکه ان شاءالله در سال 1396 بطور قطع از 30 درصد مقرر در سال گذشته پیشی خواهیم گرفت اضافه کرد: محقق شدن چنین هدفی منوط به آماده سازی زیرساختهای نرم افزاری مناطق آزاد می باشد که مهم ترین رکن آن موضوع بانک ها و تعاملات بانکی است که چنین موضوعی با مسئله ی کاهش تنش های بین المللی و سیاست خارجی ارتباط مستقیمی دارد.

مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه ی اقتصادی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مناطق ویژه ی اقتصادی که کاملا تخصصی اند بیان داشت: این گونه مناطق که کارخانجات بزرگ در آنها مستقر شده و اشتغال زایی فراوان دارند در حال حاضر 55 درصد صادرات غیر نفتی کشور را در سال 95 تامین کرده اند که بیشتر در زمینه ی محصولات پتروشیمی بوده و مواد خام در این آمار جایی ندارد.

آهنگران در خصوص مناطق آزاد جدیدی نظیر جاسک تصریح کرد: قرار است در اینگونه مناطق مخازن انرژی و صنایع انرژی بر مستقر گردد و تصور می کنم در آتیه ای نزدیک سرمایه گذاران خارجی در پی تامین زیرساختهای این نوع مناطق که مزیت های جغرافیایی فراوان دارند برآیند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
پرسمان