پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: ایجاد صنایع تبدیلی راهکاری موثر برای توسعه ی روستاهاست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: یکی از راهکارهای موثر در جهت توسعه ی روستاهای کشور، ایجاد صنایع تبدیلی و توسعه ی آن است اما متاسفانه تاکنون اعتبارات مورد نیاز آن را برای اجرا پیش بینی نکرده ایم.

1396/06/01
|
15:04
|

دکتر حبیب الله نیکزاد پناه،عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو در خصوص بررسی موانع توسعه ی صنایع تبدیلی کشاورزی ضمن ارائه ی تعریفی جامع از صنایع تبدیلی آن را مشتمل بر تغییرات فیزیکی، شیمیایی، نگهداری، بسته بندی و توزیع کالا خواند و اظهار داشت: امروزه لازم است محصولات کشاورزی را در جهات مختلف آن و در بخش هایی نظیر تولید و پس از آن فعال تر ببینیم چرا که ایجاد صنایع تبدیلی موثرترین راهکار در جهت کاهش حجم ضایعات محصولات کشاورزی به شمار می رود.

نیکزاد پناه تصریح کرد: در حال حاضر طبق آمارهایی غیر شفاف حدود 30 درصد محصولاتی که ما تولید می کنیم دارای ضایعات است و رقمی بین 3 تا 5 میلیارد دلار برای این درصد ضایعات می توان متصور شد که رقم بسیار زیادی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با تصریح اینکه محصولات کشاورزی فی نفسه فساد پذیراند و حتی اگر بهترین محصولات تولید شوند بخشی از آن به ضایعات تبدیل می شود اذعان کرد: تنها راه کاهش ضایعات محصولات کشاورزی، توجه به فرآوری و صنایع تبدیلی است که خود راهکاری موثر در جهت توسعه ی روستاها محسوب می شود اما متاسفانه یکی از دلایلی که باعث عدم ایجاد صنایع تبدیلی در کشور شده آن است که اعتبارات مورد نیاز برای اجرای آن پیش بینی نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود آنکه در برخی حوزه ها ظرفیت صنایع تبدیلی بیش از تولید است باز هم ضایعات داریم و شاهد رونق صادرات نیستیم؟ تصریح کرد: ممکن است ما در برخی بخش های کشاورزی صنایع تبدیلی زیادی داشته باشیم اما چنین چیزی در اکثر نقاط کشور موضوعیت ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا به سمت ایجاد و توسعه ی صنایع تبدیلی در کشور پیش نمی رویم؟ بیان داشت: برخوردار نبودن صنایع تبدیلی از معافیت های مالیاتی،عدم برخورداری صنایع تبدیلی از تخصیص تعرفه هایی نظیر آب و برق کشاورزی، بالا بودن قیمت تمام شده ی محصولات فرآوری ما که عمدتا مواد اولیه هستند و نیز طولانی بودن فرآیند بررسی طرح های متقاضیان صنایع تبدیلی در بانکها و بعبارت دیگر بروکراسی سخت و پیچیده ی اداری از عمده ترین دلایل عدم ایجاد صنایع تبدیلی در کشورمان می باشد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان