پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

ریاست سازمان خصوصی سازی كشور: توانمند سازی بخش خصوصی نیازی که چندان به آن پرداخته نشد

ریاست سازمان خصوصی سازی کشور تصریح کرد: توانمند سازی بخش خصوصی در کنار اصلاح ساختاری برخی شرکت ها، یکی از نیازها و معضلات اساسی است که در دولت یازدهم چندان به آن پرداخته و توجه نشد.

1396/06/04
|
12:08
|

دکتر علی اشرف عبدالله پوری حسینی، ریاست سازمان خصوصی سازی کشور در گفتگوی ویژه ی برنامه ی پرسمان به مناسبت هفته ی دولت ضمن ارائه ی گزارشی جامع از تاریخ شکل گیری و فعالیت های سازمان خصوصی سازی و با اشاره به فعالیت های این سازمان در قبل از انقلاب اظهار داشت: ما قبل از انقلاب نیز واگذاری داشته ایم بطوریکه سازمان خصوصی سازی در آن زمان با نام سازمان ملی گسترش مالکیت واحدهای تولیدی از سال 1345 آغاز به کار کرده است.

وی اضافه کرد: در سال 1380 این سازمان تغییر نام داد تا اینکه در سال 1384 مانعی به نام اصل 44 قانون اساسی بوجود آمد که اغلب واگذاریهای بزرگ را دچار مشکل کرد و در نهایت با ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 از سال 1384 و طیّ بندهای الف،ب،د،ه تا حدودی دیوار موانع شکسته شد با این تفاوت که بند ج آن که اجازه ی واگذاری این شرکت ها را می داد سال 1385 ابلاغ گردید و از آن تاریخ به بعد سازمان خصوصی سازی مجاز شد شرکت هایی را که مشمول واگذاری نمی شدند را با توسل به بند ج واگذار نماید.

معاون وزیر اقتصاد در خصوص ابلاغ سیاست ها خاطر نشان کرد: این سیاست ها با عنایت و همکاری مجلس محترم به یک قانون مستحکم و قوی تبدیل شد که میتوان گفت یکی از کارهای زیبای قوه ی مقننه بود و هر چند با ایرادات شورای نگهبان مواجه شد اما در نهایت، مجمع تشخیص مصلحت نظام این قانون را تصویب و در سال 1387 ابلاغ نمود.

پوری حسینی با تصریح اینکه سازمان خصوصی سازی میتوانست پس از ابلاغ سیاست ها در سال 1385 اقدامات و سرعت عمل بیشتری داشته باشد افزود: متاسفانه اهداف تعیین شده از سوی قانون که گفته بود شرکت های گروه 1 باید تا سال 1389 واگذاریشان تمام شود و نیز شرکت های گروه 2 تا پایان سال 1393، هیچکدام محقق نگردید بطوریکه در حال حاضر در لیست ما از شرکت های گروه 1 و گروه 2 برای واگذاری همچنان باقی مانده است.
ریاست سازمان خصوصی سازی کشور در خصوص معضلات موجود بر سر راه خصوصی سازی تصریح کرد: در حوزه های قیمت گذاری، آماده سازی شرکت ها،تنظیم مقررات برای شرکت ها،حوزه ی بازار و خریدارها دچار مشکل بودیم و بعبارت دیگر این گونه حوزه ها خوب مدیریت نمی شدند.

وی در خصوص میزان موفقیت مزایده های سازمان خصوصی سازی اذعان کرد: در سال 1386 با 49 درصد توفیق، در سال 1387 با 36 درصد، سال 1388 با 37 درصد، در سال 1389 با 36 درصد، سال 1390 با 23 درصد و در نهایت در سال 1391 تنها با 16 درصد توفیق مزایده روبرو بودیم که همه ی این آمارها نشان از افت سازمان خصوصی سازی بود و به عبارت دیگر حقیقتی وجود داشت مبنی بر اینکه شرکت های خوب فروش می رفتند و شرکت های بد همگی رسوب می کردند.

دکتر پوری حسینی، علت بوجود آمدن چنین مشکلی را در راستای خصوصی سازی،ظهور وادی غلطی به نام ردّ دیون دانست و افزود: سازمان خصوصی سازی هر چه را که نمی توانست به فروش برساند به جای بدهی دولت به دست صاحبان طلب(مردم) می داد و بنابراین مشکلات این سازمان بدون آسیب شناسی باقی می ماند.

معاون وزیر اقتصاد کشور تصریح کرد: از سال 1391 به بعد با تصویب مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت، اساسا واگذاری سهام در قالب ردّ دیون به طلبکار ممنوع شد و بدین ترتیب در میزان موفقیت مزایده ها نیز تاثیر گذاشت بطوریکه طیّ سالهای 1392،1393 و 1394 به ترتیب 11،24 و 33 درصد شاهد توفیق در مزایده ها بودیم در حالی که علت چنین افتی وجود ردّ دیون نبود و سازمان خصوصی سازی و هیئت وزیران متوجه شدند سازمان به خوبی پیش نمی رود و بنابراین به آسیب شناسی آن پرداختند.

پوری حسینی با تصریح اینکه بخشی از آسیب های شناسایی شده را برطرف کرده ایم اضافه کرد: در سال 1395 با برطرف کردن آسیب ها توانستیم به 57 درصد موفیقت در مزایده دست پیدا کنیم در حالی که در سال 1394 این موفقیت بسیار ناچیز و تنها 11 درصد بود.

ریاست سازمان خصوصی سازی کشور اذعان کرد: برخی از مشکلات در سازمان خصوصی سازی هنوز برطرف نشده و امیدواریم دولت دوازدهم بتواند آنها را رفع نماید ضمن اینکه توانمند سازی بخش خصوصی یکی از نیازها و معزلات اساسی است که در دولت یازدهم چندان به آن پرداخته و توجه نشد.

وی اصلاح ساختاری سنگین برخی از شرکت ها نظیر شرکت های توزیع برق را از دیگر مشکلات سازمان خصوصی سازی کشور عنوان و خاطر نشان کرد: جایی که قیمت تکلیفی وجود داشته باشد باید حتما از میان برداشته شود تا واگذاری انجام شود.

پوری حسینی شرکت هایی نظیر پترو پارس، پترو ایران و نیکو را نیازمند اصلاح ساختاری و مالی سنگین دانست و افزود: همه ی این شرکت ها می بایست تا قبل از واگذاری اینگونه اصلاحات را در خود ایجاد و به سرانجام برسانند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
پرسمان