پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور: افزایش سالانه ی تعهدات آموزشی در صدر کارنامه ی چهارساله ی سازمان فنی و حرفه ای

ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اذعان کرد: از سال 1392 سازمان فنی و حرفه ای کشور توانست تعهدات آموزشی خود را سالانه افزایش دهد برای ادامه ی راه به مشارکت ملی و سرمایه گذاری جدی نیازمندیم.

1396/06/08
|
15:28
|

دکتر محمد امین سازگار نژاد، ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در گفتگوی ویژه ی هفته ی دولت برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون بررسی مجموعه فعالیت های این سازمان ضمن تقسیم بندی اقتصاد عام به دو بخش خدمات و تولید اظهار داشت: نقطه ی هدف اقتصاد کشور ما براساس قانون، تجربه ی توسعه، رشد 8 درصدی و نیز 20 درصد بهره وری است که به منظور تحقق این هدف تقویت ضلع انسانی آن بوسیله ی تجهیز مهارت لازم و ضروری به نظر می رسد.

وی افزود: 10 سال است که تکنولوژی آموزشی به کشور ما منتقل نشده در صورتی که انتقال آموزش ها باید براساس روزآمدی باشد اما علیرغم همه ی محدودیت ها 8 هزار آموزشگاه بخش خصوصی ما بسیار قدرتمندانه توانستند هم عرض و هم شانه ی دولت به حرکت خود ادامه دهند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: در بخش های دولتی نظیر کارگاه های سنگین جوشکاری، تراشکاری و مکانیک حضور آقایان پر رنگ تر است و در مقابل در بخش خصوصی و در رشته هایی نظیر نرم افزار، گردشگری، آرایشگری، کامپیوتر و طراحی مد، خانم ها وجه قالب را دارا هستند.

ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اذعان کرد: از سال 1392 سازمان فنی و حرفه ای کشور توانست تعهدات آموزشی خود را سالانه افزایش دهد بطوریکه در سال 1393 ،2 درصد ، در سال 1394 ،1 درصد و در سال 1395، 5 درصد افزایش تعهد آموزشی داشتیم که امیدواریم در سال 1396 هم حدود 2 درصد به تعهدات آموزشی سازمان فنی و حرفه ای کشور اضافه کنیم.

سازگار نژاد با تصریح اینکه افزایش تعهدات آموزشی به معنای تامین تمام نیازهای ملی به مهارت نیست افزود: دستیابی به چنین هدفی نیازمند مشارکت ملی و سرمایه گذاری های جدی است که در فرصت های بعدی به آن اشاره خواهم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که سازمان فنی و حرفه ای کشور تا چه حد می تواند به منظور ایجاد شغل با دستگاههای دیگر (نظیر وزارت تعاون) تعامل داشته و کمک رسان باشد؟ تصریح کرد: معاونت اشتغال وزارت کار، مطالعاتی را در سطح همه ی استان های کشور داشته بطوریکه مشاغل در حال تولد در هر رشته ای که دارای قابلیت اقتصادی و مزیت است را شناسایی کرده و در اختیار سازمان فنی و حرفه ای قرار داده است لذا ما در تعامل فعال هستیم که بدانیم افرادی که خواهان حضور در بازار کار هستند در کدام منطقه ی ایران و نیازمند چه مهارتی هستند.

ریاست سازمان فنی و حرفه ای کشورمان اضافه کرد: با توجه به اینکه ما حدود 4 هزار کارگاه در بخش خصوصی و نیز 8 هزار مرکز بخش خصوصی داریم ظرفیت خوبی است که بتوانیم تمام سفارشات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را جامه ی عمل بپوشانیم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان اظهارات خود با اشاره به کلیدی ترین سخن ریاست محترم جمهوری در مراسم رای اعتماد به وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم خاطر نشان کرد: بدون شک بیت الغزل و واژه ی کلیدی سخنان ریاست محترم جمهوری، ایجاد نظام آموزشی مهارت محور بود که تحقق آن به منظور پیشرفت و توسعه ی کشور لازم و حیاتی است اما باید توجه داشت که تحقق چنین هدفی یک شبه صورت نمی گیرد و در این مسیر به تغییر فرهنگ نیاز داریم به این معنا که علاقه به مهارت و مهارت آموزی از سنین پایین در خانواده، مدرسه و جامعه به عنوان ارزش تلقّی گردد و به آن بها داده شود.
برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان