پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

عضو شورای برنامه ریزی و ستادی دانش بنیان: فرهنگ حمایت از تولید ملی، هنوز عمومی نشده است

عضو شورای برنامه ریزی و ستادی دانش بنیان اذعان کرد: بخش تقاضا و سوق دادن فرهنگ مصرف کالای خارجی به سمت کالای تولید داخل به شکل فرهنگی عمومی در نیامده و همچنان جای کار دارد.

1396/07/12
|
15:36
|
دکتر محسن امینی،عضو شورای برنامه ریزی و ستادی دانش بنیان در گفتگوی برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون موضوع اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی با بیان اینکه این موضوع را در دو بخش تقاضا و عرضه و تولید میتوان بررسی کرد اظهار داشت: در بخش تقاضا باید بررسی کرد که چه کاری میتوان روی آن انجام داد که به معنای حمایت از تولید ملی باشد؟ و در بخش تقاضا یعنی اصلاح الگوی مصرف و سوق دادن فرهنگ مصرف کالای خارجی به سمت کالای تولید داخل قطعا نیازمند برنامه ریزی هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خاطر نشان کرد: در راستای تقاضا قدم هایی برداشته شده اما کافی نیست و به عبارت دیگر موضوع استفاده از کالای تولید داخل و ایرانی هنوز به صورت فرهنگی عمومی در نیامده است!

دکتر امینی با اشاره به نقش رسانه ها و مراکز آموزشی(از مقاطع پایه تا دانشگاه) در شکل گیری و تکمیل فرهنگ عمومی مصرف کالای ایرانی تصریح کرد: نقش بی بدیل رسانه ها و مراکز آموزشی در ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی انکار ناپذیر است همچنان که بخش فرهنگی جامعه نیز در بسط و گسترش آن باید همکاری کنند.

وی تغییر باورهای فرهنگی یک جامعه را پروسه ای زمان بَر تعریف و اذعان کرد: همه باید بپذیریم که حتی در اقتصاد یک کشور تغییر باورهای فرهنگی که طیّ چندین دهه شکل گرفته است کار آسانی نیست و نمیتوان ظرف 1 یا 2 سال آن را محقق کرد.

عضو شورای برنامه ریزی و ستادی دانش بنیان، در خصوص بخش عرضه و تولید بیان داشت: موضوع رقابت پذیر شدن تولیدات داخل کشور یکی از مهم ترین کارهایی است که به عنوان حمایت از تولید ملی باید روی آن کار کرد چرا که امروزه تولیداتی را میتوانیم عرضه کنیم که شرایط رقابت پذیر بودن را دارا باشند لذا به منظور تحقق چنین امری در بخش های قیمت تمام شده و نیز کیفیت کالاهای تولیدی تلاش هایی به ثمر رسیده است.

وی ضمن اشاره به فرامین مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و بطور اخصّ رفع موانع حضور شرکت های ایرانی در بازارهای بین المللی و جهانی تصریح کرد: تحقق چنین امری به موضوع برون نگری اقتصاد اشاره دارد که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است که میتوان گفت موانع موجود بر سر راه تحقق آن خوشبختانه آرام آرام در حال برداشته شدن است کما اینکه در قراردادهای تجاری فی ما بین ایران و چین و همچنین سایر کشورهای اروپایی و منطقه ای در حال رعایت شدن است.

همچنین دکتر علی حسین رعیّتی فرد، مدیر مرکز اجرایی قرارگاه جهادی اقتصادی بسیج در همین رابطه و در پاسخ به این سوال که چرا بخش تولید کشور با تراکم تولید و عرضه مواجه شده است؟ تصریح کرد: متاسفانه شرکت های ایرانی ما هنوز نتوانسته اند اقتصاد دانش بنیان را جایگزین روش های سنّتی تولید کنند و به همین دلیل هزینه های تولید بالاست و کالاهای تولیدی بسیاری از تولید کننده ها برای صادرات مقرون به صرفه نیست و در داخل هم خریداری نمی شود.

وی ضمن اشاره به بند 20 سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، به نقش تاثیرگذار نخبگان، دانشگاهیان و رسانه ها در ترویج گفتمان و فرهنگ استفاده از کالای ایرانی اشاره و اذعان کرد: متاسفانه این گروه مورد اشاره که باید الگو باشند هیچ رغبتی نسبت به استفاده از کالای ایرانی از خود نشان نمی دهند.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 10:45 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد. فایل صوتی این برنامه را می توانید از تارنمای رادیو گفت و گو دانلود فرمایید.

دسترسی سریع
پرسمان