پرسمان هر روز از ساعت 10:45 به مدت 15 دقیقه

رادیو گفت و گو

پرسمان

ریاست خانه ی اقتصاد: بهره برداری از منابع معدنی کشور مهجور مانده است

ریاست خانه ی اقتصاد ایران تصریح کرد: در راستای اکتشافات معدنی هنوز اشکالات فراوان داریم و باور استفاده از معدن و منابع آن در کشور به خوبی جا نیفتاده لذا پیشرفت در این زمینه نیازمند استراتژی صحیح است.

1396/09/20
|
08:46
|

دکتر ابراهیم جمیلی، ریاست خانه ی اقتصاد ایران در گفتگو با برنامه ی پرسمان رادیو گفت و گو پیرامون بررسی وضعیت خاموش بهره برداری از منابع معدنی کشور اظهار داشت: من فکر می کنم در خصوص استخراج از معادن سرمایه گذاری های لازم انجام نشده لذا به جد میتوان گفت عمده اکتشافات معدنی ما کاملا سطحی بوده است.

وی افزود: به عقیده ی من هنوز باور استفاده از معدن و منابع آن در کشور جا نیفتاده است ضمن اینکه در رابطه با اکتشافات معادن نیز دچار اشکالات فراوان هستیم.

دکتر جمیلی تصریح کرد: متاسفانه در راستای تبدیل معادن کشور به منابعی ملی،عمدتا اکثر سرمایه گذاری ها در معادن کوچک صورت گرفته و کسانی که در صدد سرمایه گذاری بوده اند مورد حمایت قرار نمی گیرند.

ریاست خانه ی اقتصاد ایران اذعان کرد: در بُرهه ای از زمان، معادن و پروانه های بهره برداری و اکتشاف در معرض دلالی قرار گرفت و بعبارت دیگر اهلیت و کارآمدی خود را از دست داد بطوریکه به جای اندیشیدن به چگونگی استفاده از منابع معدنی، معادن دست به دست شده و پروانه های بهره برداری از فردی به فرد دیگر فروخته می شد!

وی خاطر نشان کرد: مشکلات موجود بر سر راه معادن کشور که گاهی در مقابله با محیط زیست، ماشین آلات و نیز معارضین محلی بوده باید از میان برداشته شود و بعبارت دیگر نوعی همدلی بین دولت و صاحبان معادن ایجاد گردد لذا به عقیده ی من اگر چه هنوز اول راه هستیم اما اگر در این راستا به باور و قطعیت برسیم ظرفیت استخراج معادن کشور بیش از 40 درصد خواهد شد.

جمیلی با بیان اینکه در اقتصاد ایران میتوان جای نفت را به معدن داد تصریح کرد: تحقق چنین هدفی خواهان عزمی عمومی است ضمن اینکه باید کار را به کسانی که اهلیت آن را دارند سپرد و با استراتژی درست پیش رفت تا بدین ترتیب ضمن حل مشکلات معدن کاران ظرفیت اشتغال کشور را نیز افزایش داد.

برنامه ی پرسمان هر روز ساعت 13:15 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
پرسمان